Kronika

 

2 maja 2004 r., Kaszubski Piknik w Szymbarku

Delegacja Zarządu Głównego Związku w osobach p. Waldemara Malinowskiego i p. Marcina Wiszowatego została zaproszona do wzięcia udziału w Pikniku Kaszubskim, który odbył się w Szymbarku koło Wieżycy 2 maja 2004 r.

Gospodarz imprezy pan Daniel Czapiewski herbu własnego, przedsiębiorca i animator życia kulturalnego na Kaszubach zorganizował na terenach sąsiadujących ze swoją firmą wyjątkowy skansen. Zgromadził w nim unikatowe obiekty, m.in. XIX wieczny dom polskiego zesłańca przywieziony z oddalonej o 7000 km wioski Zapleskino na Syberii (jest to dar miejscowej Polonii, wdzięcznej p. Czapiewskiemu za wsparcie), słynny budynek YMCA, w którym stacjonowali podczas wojny dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" oraz alianccy lotnicy i inne. 

Od niedawna centralne miejsce w skansenie zajmuje wierna replika unikalnego na skalę światową XVIII-wiecznego dworu alkierzowego z Salina na Kaszubach. Podczas pikniku zaprezentowano szkielet dworu, który delegacja Zarządu Związku zwiedziła wraz z p. dr. Maciejem Rydlem, znawcą polskich dworów. W dworze ma się mieścić muzeum szlachty kaszubskiej.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com