Kronika

 

22 maja 2004 r., Sprawozdanie z działalności oddziału Związku Szlachty Polskie w Chełmie w okresie od 24 stycznia do 22 maja 2004 r.

Praca oddziału Związku Szlachty Polskiej w Chełmie opierała się głównie na spotkaniach w dwumiesięcznych odstępach tj. 24 stycznia, 27 marca i 22 maja, które odbyły się w sali konferencyjnej biblioteki miejskiej w Chełmie.

Na każdym spotkaniu p. Prezes Oddziału Izabela Michalska z Czyżewskich h. Drya przedstawiała informację o aktualnej sytuacji w Związku i polityce. W spotkaniach o otwartym charakterze brały udział osoby zainteresowane działalnością Związku i Koła Drya (zebrania Oddziału i Koła Drya odbywają się jednocześnie), wśród nich ludzie młodzi - studenci i uczniowie.

Podczas zebrań wygłoszono referaty:

  • "Geneza herbu" (24 stycznia - p. Lidia Czyżewska)
  • "Pałac w Tarnogórze dawniej i dziś" (22 maja - p. Izabela Michalska - na podstawie listu i zdjęć nadesłanych z Anglii przez p. Rafała hr. Smorczewskiego. Pałac w Tarnogórze należał do Smorczewskich i Czyżewskich).

W minionym okresie odeszła od nas Członkini Związku śp. Barbara Maria Gałecka z domu Czyżewska h. Drya. Nasz Oddział wzbogacił się o nowych członków - p. Waldemara Czyżewskiego h. Drya z Jakubowa z dziećmi.

Prezes Oddziału uczestniczyła w Pielgrzymce Ziemiańskiej do Częstochowy w dniach 23-24 kwietnia 2004 r. za zaproszenie Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Kapelan ziemiaństwa lubelskiego, ks. Antoni Jerzy Czyżewski jest członkiem Koła Drya.

Izabela Michalska z Czyżewskich h. Drya, Prezes Oddziału ZSzP w Chełmie

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com