Kronika

 

23 października 2004 r., delegacja Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Krakowie wzięła udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej pomordowanych ziemian, członków "ZWZ AK i UPRAWY-TARCZY".

Dnia 23 października 2004 roku, w Krakowie, punktualnie o godzinie 12 w południe rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej pomordowanych ziemian, członków "ZWZ AK i UPRAWY-TARCZY".

Wmurowanie tablicy o treści : " W HOŁDZIE ZIEMIANOM POLSKIM BOHATEROM WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ CZŁONKOM ZWZ-AK I "UPRAWY-TARCZY" WIERNYM NAJJAŚNIEJSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ PRZEŚLADOWANYM I POMORDOWANYM PRZEZ NIEMCÓW, SOWIETÓW I WŁADZE KOMUNISTYCZNE W POLSCE - RODACY " jest chyba pierwszym takim wydarzeniem w Polsce powojennej. Nieprzypadkowo umieszczono ja na budynku przy ul. Św. Jana 3. 

Przed II wojną światową mieścił się w tej kamienicy oddział Związku Ziemian. Inicjatorami i organizatorami uroczystości (wg kolejności na zaproszeniu) byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Towarzystwo im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, a prowadził uroczystość Prezes Towarzystwa im. J. Piłsudskiego Pan Tadeusz Żaba, potomek gen. Romana Żaby, dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów w 1918 roku (wspomina o nim Jan Dunin-Brzeziński w swoich pamiętnikach "Rotmistrz Legionów Polskich", która wyszła w 2004 roku).


W okolicznościowych przemówieniach wygłoszonych w kolejności przez Dyrektora Muzeum A.K. Pana Rąpalskiego, przedstawiciela IPN oraz PTZ, odsłonięcia dokonał Prezes O/Krakowskiego PTZ Pan Maciej Rudziński. Mówcy podkreślali zasługi Ziemian Polskich w utrzymywaniu oddziałów leśnych A.K. i innych organizacji partyzanckich walczących z okupantem niemieckim o niepodległą Polskę. Uratowanie przez dwory polskie wielu tysięcy istnień ludzkich wielu narodowości. Wymieniali liczne wybitne jednostki mające swoje korzenie w wiejskim dworku, dając za przykład Naczelnika Marszałka 

Józefa Piłsudskiego. Zwracali uwagę na dokonania tej warstwy społecznej w utrzymaniu polskości poprzez okres zaborów do uzyskania niepodległości okupionej wielką daniną krwi i utratą majątków, wytworzonych i mnożonych przez wiele pokoleń, tworzących naszą, polską kulturę, obyczajność i etykę. Po poświęceniu tablicy przez księdza infułata Sudera uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów. Związek Szlachty Polskiej reprezentowali: Prezes Oddziału w Krakowie p. Norberta Tendera z Mocarskich, p. Maciej Saryusz-Romiszewski (Sekretarz Oddziału), p. Ludwik Niemojewski, którzy złożyli kwiaty oraz p. Halszka Żuk-Skarszewska, państwo Elżbieta i Adam Jakaccy, p. Janusz Janota Bzowski i p Wierzbicki z mażonką..W imieniu "Koła Nałęczów" kwiatuszki złożył mój wnuczek Adaś Koczan-Koczanowski.

Adam Koczan-Koczanowski h. Nałęcz
Oddział ZSzP w Krakowie

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com