Kronika

 

3 maja 2005 r., Kobylin Borzymy, Poświęcenie flagi i herbu szlacheckiej gminy

3 maja 2005 r. Prezes Oddziału Związku w Białymstoku p. Łukasz Lubicz-Łapiński uczestniczył na zaproszenie Wójta gminy Kobylin Borzymy w uroczystości poświęcenia flagi i herbu gminy. Parafia Kobylin Borzymy jest jedną z nielicznych parafii w Polsce zamieszkałą wyłącznie przez szlachtę. Od początków XV wieku na tym terenie osiedliło się liczne rycerstwo mazowieckie dając początek 17 rodom zamieszkującym 43 wsie szlacheckie. 

Uroczystość rozpoczęła Msza Św. celebrowana przez proboszcza ks. Stanisława Roszkowskiego h. Ogończyk.

Na wstępie zabrał głos Wójt gminy p. Ryszard Pogorzelski h. Krzywda przedstawiając zebranym gościom i uczestnikom krótką historię okolic Kobylina i zamieszkałej tu szlachty.


W przemówieniu podkreślono, że przy projektowaniu flagi i herbu rada gminy nawiązała do tradycji tutejszej drobnej szlachty - szczególnie założycieli Kobylina - rodu Kobylińskich Gedejtów h. Prus II - dlatego też herb gminny składa się z herbu Prus nawiązującego do herbu większości rodów parafii kobylińskiej oraz kłosu zboża - symbolizującego rolniczy charakter miejscowości.


Po Mszy Św. flagę i herb gminy wraz ze sztandarem miejscowej ochotniczej straży pożarnej przeprowadzono przy dźwiękach orkiestry ZNTK w Łapach pod budynek gminy, gdzie dokonano zawieszenia flagi na maszcie.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych: starosta powiatu wysokomazowieckiego 
- p. Jacek Bogucki h. Krzywda, wójtowie sąsiednich gmin: Wójt Sokół p. Józef Zajkowski h. Prus, Wójt Kulesz p. Józef Grochowski h. Lubicz, wójt Zawad p. Józef Pogorzelski h. Krzywda.
Po uroczystości zaproszeni goście uczestniczyli w obiedzie przygotowanym w zespole szkół w Kobylinie Borzymach. Wójt gminy nie omieszkał wspomnieć o kontaktach ze Związkiem Szlachty Polskiej, które również wywarły swój wpływ na projekt herbu 
i jego ostateczny kształt. Poinformował także zebranych, że rodzina Prezesa Białostockiego Oddziału Związku Szlachty od wielu pokoleń zamieszkiwała gminę Kobylin, co również przyczyniło się do nawiązania wspólnych kontaktów.
Uroczystość nadania herbu i flagi w gminie Kobylin Borzymy była pięknym przykładem związku dzisiejszych symboli samorządowych z historią Szlachty Polskiej zamieszkującej od stuleci Podlasie.

Łukasz Lubicz-Łapiński
Prezes Oddziału Związku w Białymstoku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com