Kronika

 

14 grudnia 2006 r., Sopot, Spotkanie opłatkowe Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku

W dniu 14 grudnia 2006 członkowie Oddziału Gdańskiego, wraz z rodzinami, spotkali się na tradycyjnym grudniowym opłatku w ulubionym pensjonacie Eden w Sopocie.

Jak co roku, modlitwę poprowadził ksiądz prałat Kazimierz Wojciechowski (też szlachcic) z kościoła Opatrzności Bożej na Gdańskiej Zaspie.

Po modlitwie wszyscy składali sobie życzenia łamiąc się oczywiście opłatkiem.

Następnie ksiądz zaintonował kolędę Bóg się Rodzi, którą wszyscy radośnie podjęli.


Spotkanie nasze było bardzo świąteczne dzięki ślicznie udekorowanej sali i pięknie nakrytych stołach, na których znalazły się tradycyjne wypieki. Atmosferę Bożego Narodzenia podkreślił nasz związkowy teolog, pan Zbigniew Hobgarski, opowiadając o szczegółach powstania kolędy „Cicha Noc” i zachęcając pozostałych Uczestników do wspomnień na temat tradycyjnych potraw i zwyczajów w ich rodzinach, które jak wiadomo, wywodzą się z różnych zakamarków Rzeczpospolitej. Śpiewaliśmy wiele innych kolęd co jednak nasunęło mi pomysł, aby przed następnym takim spotkaniem wyłonić „grupę śpiewaczą” nadającą pełniejszy kształt temu chętnemu acz niezbyt zbornemu chórowi.

Było więc i religijnie i rodzinnie i wesoło, a to ostatnie za sprawą Prezesa, który dał się namówić na opowieści telewizyjne ukazujące zakulisowe szczegóły audycji „Sekrety Rodzinne” poświęcone aktorce estradowej Hannie Śleszyńskiej, do którego przedstawiciele Związku Szlachty Polskiej zostali zaproszeni w charakterze ekspertów. Należy zaznaczyć, że w jednym z poprzednich odcinków wystąpił nasz członek z Torunia Dr Tomasz Kozłowski – jednak „tylko” w swojej zawodowej roli antropologa. Na nasz Opłatek był również zaproszony Gość – przedstawiciel Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego, z którym kontakty zostały nawiązane właśnie w kuluarach TVP. Pan Krzysztof Borowski opowiedział jak wyglądał udział ich Towarzystwa w tym programie i też wspomniał o różnych ciekawostkach. Jako członek stowarzyszenia o pokrewnych zainteresowaniach, pan Borowski odpowiadał również na wiele pytań genealogicznych.

Podniosłym momentem naszego uroczystego spotkania było wręczenie legitymacji członkowskich Związku Szlachty Polskiej pani Magdalenie Tyszkiewicz h. Leliwa i panu Wiktorowi Chotkowskiemu h. Ostoja. Przed odebraniem dokumentu każdy z Nowych Członków wysłuchał legendy herbowej zaczerpniętej z Herbarza Kaspra Niesieckiego.

Należy również wspomnieć o tym, że Oddział Gdański odbył swoje zebranie organizacyjne, na którym wyłoniono nowe władze oddziałowe, o czym informujemy na stosownej stronie Związku Szlachty Polskiej.

Członkowie Oddziału Gdańskiego i ich Rodziny niespiesznie opuszczali gościnne i eleganckie progi „Edenu” ciesząc się na następne.

Barbara Thun herbu Thun
Sekretarz Oddziału

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com