Kronika

 

17 września 2006 r., Gdańsk-Szymbark, Uroczyste obchody Dnia Sybiraka w Gdańsku i Światowy Zjazd Sybiraków w Szymbarku koło Stężycy

Dnia 17 września 2006 r.  w 67. rocznicę zdradzieckiej napaści sowietów na Rzeczpospolitą, w  Szymbarku na Kaszubach (gmina Stężyca woj. pomorskie) odbyły się główne obchody Światowego Zjazdu Sybiraków. Była to piękna, wspaniała uroczystość patriotyczna z udziałem Sybiraków z całego świata, władz samorzadowych: wojewódzkich i powiatowych, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, stowarzyszeń społecznych, organizacji patriotycznych ze sztandarami, w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Gościem honorowym był prałat ks. prof. Zdzisław Peszkowski herbu Jastrzębiec, kawalerzysta (20 pułk ułanów), cudem uratowany z katyńskiej rzezi, kapelan Rodziny Katyńskiej, kandydat do pokojowej Nagrody Nobla. Podczas Mszy św. ks. Peszkowski wygłosił wzruszającą homilię.


Wśród gości znalazł się również były prezydent RP Lech Wałęsa.

Związek Szlachty Polskiej reprezentowali : Witold Forkiewicz herbu Sas z Gdańska (Członek Zarządu Głównego ZSzP) i Andrzej Bogucki herbu Awdaniec z Bydgoszczy (Reprezentant Regionalny Związku).

Andrzej Bogucki herbu Awdaniec
Reprezentant ZSzP w Bydgoszczy
Szymbark jest siedzibą unikalnego skansenu prowadzonego przez Pana Daniela Czapiewskiego, który nie zważając na koszty sprowadza do swojego muzeum oryginalne eksponaty z dalekiej Syberii. Wśród nich znalazły się oryginalne chaty zesłańców syberyjskich, przeniesiona deska po desce z dalekiego wschodu, pieczołowicie odnowione i zakonserwowane (jedną z nich odsłonięto w nowej lokalizacji podczas uroczystości), zrekonstruowany barak z sowieckiego łagru, a także 140-tonowa  lokomotywa, która wraz z zasiekami z druku kolczastego ukazuje fragment ponurej architektury sowieckich obozów niewolniczej pracy i śmierci.

Przed wydarzeniami w Szymbarku miały miejsce uroczyste obchody Dnia Sybiraka w Trójmieście. Na gdańskim cmentarzu łostowickim odbył się apel poległych, a pod Pomnikiem Sybiraka delegacje władz oraz organizacji społecznych i politycznych złożyły kwiaty. Wśród nich była delegacja Związku Szlachty Polskiej z p. Jadwigą Kopciową h. Szeliga (Skarbnik Związku) oraz Panami: Witoldem Forkiewiczem h. Sas i Waldemarem Malinowskim h. Pobóg (Członkami Zarządu Głównego ZSzP), którzy złożyli wiązankę od Związku Szlachty Polskiej.

Marcin M. Wiszowaty h. Roch
Prezes Związku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com