Kronika

 

18 maja 2006 r., Gdańsk, Referat Michała kn. Woronieckiego pt. "Szlachta dziś" w Oddziale Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku

Dnia 18 maja 2006 r. w siedzibie Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku odbyło się kolejne spotkanie członków Oddziału Gdańskiego. Tym razem zaprosiliśmy kniazia Michała Woronieckiego aby podzielił się z nami swoimi przemyśleniami i obserwacjami na temat „Szlachta dziś”.

Pan Woroniecki zaczął od losów swojej rodziny, a że posiada wyjątkową łatwość opowiadania, więc otrzymaliśmy barwny obraz dziejów i perypetii rodu Woronieckich ze szczegółowym opisem prześladowań w okresie PRL.

Dużą cześć spotkania pochłonęły szczegóły poszukiwań genealogicznych i metod dochodzenia do pokrewieństwa lub jego odrzucania. Dowiedzieliśmy się o różnych zakamarkach historii rodu dotyczących osób podszywających się pod nazwisko lub zaadoptowanych.


Prelegent przyniósł trochę literatury dotyczącej nauk pomocniczych historii, aby pokazać warsztat pracy genealoga. Jednak najciekawszą pozycją był herbarz odmian herbów przerysowany własnoręcznie przez Pana Michała ze starej księgi wydanej przez Ostrowskiego z litografią Chrząńskiego.

 

Na koniec wiele osób zadawało panu Woronieckiemu pytania dotyczące ich rodzin z tych samych okolic w nadziei znalezienia pomocy dotyczącej trudnego dla badaczy terenu Kresów.

Barbara Thun h. Thun
Skarbnik
Oddziału Związku Szlachty Polskiej
w Gdańsku

fot. Andrzej Kopeć
Sekretarz Oddziału
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com