Kronika

 

20 października 2006 r., Starogard Gdański, Wernisaż wystawy "Sacrum i decorum sarmackiego świata" z udziałem Członków Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku

20 października 2006 r. członkowie gdańskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej i sympatycy Związku w liczbie ponad dziesięciu osób, na zaproszenie Starogardzkiego Centrum Kultury i osobiście Pana Adama Harasa organizatora wystawy, uczestniczyli w wernisażu wystawy ”Sacrum i decorum  sarmackiego świata”.

Otwarcie wystawy poprzedziła uroczystość, podczas której, kurator wystawy z ramienia Muzeum Narodowego w Poznaniu, Pani Joanna Dziubkowa, autorka słynnych już wystaw sarmackich w Poznaniu (m.in. "Vanitas. Portret trumienny na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych") opowiedziała o bohaterach wystawy: Janie Gorzeńskim - pułkowniku gwardii konnej i dowódcy regimentu w odsieczy wiedeńskiej, przyjacielu Jana Sobieskiego, późniejszym staroście starogardzkim i Adamie Konarzewskim - fundatorze klasztoru filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Opowieść Pani kurator rozwinął obecny na otwarciu wystawy ksiądz superior z zakonu na Świętej Górze Zbigniew Starczewski, któremu wystawa zawdzięcza wypożyczenie wielu cennych eksponatów, reszta z nich pochodzi z Muzeum Narodowego w Poznaniu.


Wernisaż uświetnił Zespół  Muzyki Dawnej z Trąbek Wielkich pod dyrekcją Janusza Bejera. Wspaniale słuchało się pięknej muzyki w wykonaniu młodych ludzi w strojach z epoki, grających na stylowych instrumentach.

Na wystawie zaprezentowano wizerunki szlacheckie, akcesoria sarmackiego stroju i wyposażenia wnętrz, broń i uzbrojenie oraz przedmioty związane z sarmacką pobożnością.

Jadwiga Kopeć
fot. Andrzej Kopeć

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com