Kronika

 

20 stycznia 2006 r., Gdańsk, Spotkanie Gdańskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej. Wykład ks. dr. Alojzego Rotty, profesora Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Gdańsku-Oliwie pt. "Aktualna sytuacja ekumeniczna".

20 stycznia 2006 r., w siedzibie Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej przy ul. Grodzkiej 12 na gdańskiej starówce odbyło się spotkanie członków oddziału gdańskiego z księdzem dr. Alojzym Rottą profesorem Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Gdańsku-Oliwie, byłym diecezjalnym referentem duszpasterstwa ekumenicznego, egzaminatorem synodalnym na temat "Aktualnej sytuacji ekumenicznej".

Ksiądz dr Alojzy Rotta, przemiły starszy pan, bardzo zajmująco opowiadał o pochodzeniu terminu „ekumenizm” i o historii różnic w łonie kościoła katolickiego dzieląc go na dwa główne nurty: wschodni i zachodni. Dalsza analiza przeprowadziła nas przez Reformację, schizmę Henryka VIII aż do ostatniego Ojca Świętego z podkreśleniem udziału poszczególnych papieży w procesie dialogu pomiędzy wyznaniami.

Były również pytania ze strony słuchaczy (p. Zbigniew Hobgarski herbu Sas odm. jako teolog z wykształcenia pytał bardzo dociekliwie), a także pytania skierowane do słuchaczy; te ostatnie „sprawdzały” stan naszej wiedzy religijnej, którą udało nam się usatysfakcjonować Gościa.

Spotkanie to miało wszystkie cechy wyjątkowego wydarzenia: na stołach znalazły się herbata i ciasta, z których najlepsza była ciepła jeszcze szarlotka upieczona przez panią Krystynę Gorzechowską tuż przed przybyciem na Grodzką, a wykład był bardzo zajmujący. Nikt jednak nie przewidział wcześniej, że największą niespodziankę zgotuje nam pogoda. Minus 16 stopni i wiatr. Gdańsk rzadko otrzymuje taką mieszankę firmową od aury. Motława widoczna z okien naszego lokalu – zamarznięta a w sali +2 stopnie Celsjusza !
Po około godzinie, mimo płaszczy i gorącego tematu wspomaganego szybko stygnącą herbatą, poddaliśmy się i szybciej niż zakładano pożegnaliśmy cały czas uśmiechniętego księdza profesora.

Wszyscy obecni za sukces uznali wyjątkowo wysoką jak na takie warunki frekwencję.

Barbara Thun h. Thun
Skarbnik
Oddziału ZSzP w Gdańsku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com