Kronika

 

21 sierpnia 2006 r., Gdańsk, W siedzibie Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej odbyło się Spotkanie z Panem Czesławem Malewskim herbu Jastrzębiec, historykiem z Wilna. Honorowym gościem była Pani Maria Fołtyn.

W poniedziałek, 21 sierpnia 2006 r. w siedzibie Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej, przy ul. Grodzkiej 12 w Gdańsku odbyło się spotkanie Członków i Sympatyków Związku z Panem Czesławem Malewskim herbu Jastrzębiec z Wilna, historykiem, znawcą dziejów szlachty powiatu lidzkiego. Gość zaprezentował swoją najnowszą książkę "Rody szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiat lidzki" - stanowiącą rozległy spis alfabetyczny rodzin szlacheckich i informacji genealogicznych wzbogacony licznymi fotografiami członków rodzin, majątków, dworów, pałaców, kaplic i innych zabytków szlacheckiej kultury na ziemi lidzkiej.

Spotkanie z Panem Czesławem Malewskim jest wielką zasługą Państwa Kopciów, a szczególnie Pani Jadwigi Kopciowej ze Stołyhwów herbu Szeliga rodowitej lidzianki i aktywnej działaczki Klubu Przyjaciół Ziemi Lidzkiej w Gdańsku oraz nieocenionego Skarbnika Związku Szlachty Polskiej. Spotkanie Klubu odbyło się dzień wcześniej w gościnnym domu Państwa Kopciów.
Również za sprawą Rodziny Kopciów gościem spotkania Związku Szlachty Polskiej była Pani Katarzyna Konczewska-Potocka, nauczycielka języka polskiego i białoruskiego z Lidy.

Pan Czesław Malewski oprócz szerokiej wiedzy na temat genealogii lidzkiej szlachty jest też zajmującym gawędziarzem. Oprócz prezentacji książki i wyników swoich wieloletnich badań, uraczył gości licznymi anegdotami i ciekawostkami z bliskiej wszystkim obecnym dziedziny jaką jest historia szlachty kresowej. Na sali znalazło się wielu jej przedstawicieli, którzy zadawali pytania zarówno o przeszłość jak i teraźniejszość Białorusi i Litwy. Pytano o szczegóły związane z poszukiwaniem przodków, o konkretne archiwa, okresy, parafie. Po zaspokojeniu głodu fachowej wiedzy genealogicznej nadszedł czas na rozmowę o współczesnej problematyce społecznej, politycznej i kulturalnej dawnych Kresów Wschodnich.  Ogółem w spotkaniu uczestniczyło około 30 osób, co stanowi liczbę dużą zważywszy wakacyjno-urlopową porę i sprzyjającą aurę za oknem.

Pan Czesław Malewski, który zgodził się na objęcie funkcji Konsultanta Genealogicznego Związku Szlachty Polskiej otrzymał oficjalną nominację z rąk Prezesa Związku, Pana Marcina Michała Wiszowatego herbu Pirzchała. Spotkanie w szerszym gronie Członków Związku stało się również okazją do zawsze miłego wręczenia legitymacji członkowskich. Otrzymała ją Panna Karolina Forkiewiczówna herbu Sas, kolejna w Związku przedstawicielka najmłodszego pokolenia polskiej szlachty.


Zupełnym zaskoczeniem i przemiłą niespodzianką zgotowaną przez Prezesa gdańskiego Oddziału Związku, Pana Romana Podoskiego h. Junosza był wspaniały "prezent" w postaci obecności Pani Marii Fołtyn, wybitnej śpiewaczki operowej i niezrównanej propagatorki twórczości Stanisława Moniuszki. Znamienity Gość raczył odwiedzić naszą siedzibę i wziąć udział w spotkaniu na zaproszenie Pana Prezesa Podoskiego.

Nasi wyjątkowi Goście pozostawili dedykacje w Księdze Pamiątkowej Związku Szlachty Polskiej. Rozmowy o genealogii szlachty litewskiej, popularyzacji polskości, polskiej kulturze i historii trwały nadal w kuluarach.

Marcin Michał Wiszowaty h. Pirzchała
Prezes Związku Szlachty Polskiej
Fotografie: Andrzej Kopeć herbu Kroje
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com