Kronika

 

24 czerwca 2006 r., Wrocław, Ostatnie przedwakacyjne spotkanie Oddziału we Wrocławiu. Podsumowanie pierwszego półrocza i zaplanowanie spotkań po wakacjach.

Ostatnie zebranie przed przerwą wakacyjną Członkowie Oddziału Wrocławskiego ZSzP postanowili poświęcić podsumowaniu pierwszego półrocza 2006 r. oraz załatwieniu zaległych spraw organizacyjnych. W tym dniu do „Dworu Polskiego” przybyli pp.:
Mieczysław Kopeć herbu Kroje (Prezes), Henryk Orłowski h. Jastrzębiec (Wiceprezes), Adam Biliński h. Sas (Sekretarz), Andrzej Kożuchowski h. Doliwa (Członek Zarządu), Wanda Lewicka z Gawrońskich h. Rawicz, Ilona Sapińska z Kluczyńskich h. Jasieńczyk, Stefania Downarowicz z Narkiewiczów h. Wieniawa, prof. Jerzy Winkler h. własnego [Winkler], Juliusz książę Czartoryski h. Pogoń Litewska, Paweł Kopeć h. Kroje, Jan Saryusz-Wolski h. Jelita, Ryszard Lubicz-Woyciechowski h. Lubicz oraz nowy członek Związku, Ryszard Adamowicz h. Leliwa.

Spotkanie otworzył pan Prezes, który zaproponował, aby rozpocząć od pilnych spraw organizacyjnych. W związku bowiem z rezygnacją p. Saryusz-Wolskiego z funkcji Członka Zarządu konieczne stało się dokonanie wyboru na wakujące stanowisko. Po sprawnym przeprowadzeniu całej procedury w skład Zarządu Oddziału został przyjęty Juliusz książę Czartoryski. Bynajmniej nie był to jeszcze koniec spraw personalnych, jako że zgodnie z przepisami należało uzupełnić skład Komisji Rewizyjnej Oddziału, który to obowiązek nie mógł już czekać dalszej zwłoki. Po przeprowadzeniu głosowania w skład Komisji weszły więc panie: Wanda z d. Gawrońska oraz Ilona z d. Kluczyńska.

Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie z Gdańska, z zebrania roboczego władz Związku, tj. Zarządu Głównego z przedstawicielami oddziałów terenowych oraz reprezentantami regionalnymi ZSzP, które zdał jego uczestnik, p. Adam Biliński. W trakcie swojego wystąpienia Sekretarz poinformował m.in. o pozytywnej decyzji Zarządu Głównego w sprawie przyjęcia w poczet członków Związku p. Ryszarda Adamowicza.

Po tym ostatnim przyszedł czas na chwilę refleksji odnośnie majowego spotkania z członkami Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej. Zanim to jednak nastąpiło, Prezes Kopeć poprosił p. Ilonę Sapińską o kilka słów na temat spotkania Prezesa ZSzP z Prezesem Oddziału Wileńskiego KZSzL, w przygotowania którego aktywnie się zaangażowała.

Jako że ostatnie spotkanie przed przerwą wakacyjną nie odbyło się poza Wrocławiem, członkowie Oddziału postanowili, że mimo wszystko tradycji powinno stać się za dość i coroczny zjazd szlachty odbędzie się na początku jesieni. Jeśli chodzi o miejsce, zdecydowano, że będzie to pałac książąt Czartoryskich w Rokosowie. Tym samym skorzystamy z niegdysiejszego zaproszenia ks. Juliusza Czartoryskiego.

Na koniec zebrania głos zabrał jeszcze prof. Winkler, który opowiedział w kilku słowach o swoim udziale w imprezie, zorganizowanej przez Śląskie Towarzystwo Genealogiczne z Wrocławia na zamku w Mosznej k/Krapkowic.

 

Adam Biliński h. Sas
Sekretarz
Oddziału ZSzP we Wrocławiu

 
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com