Kronika

 

28 listopada 2006 r., Białystok, Promocja książki "Monografia Powiatu Sokołów Podlaski XV-XX w". Z tej okazji współautor monografii, Pan Tomasz Jaszczołt h. Awdaniec wygłosił wykład pt. "Szlachta z okolic Sokołowa Podlaskiego w XV-XX w."

Dnia 28 listopada w siedzibie Białostockiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej przy ul. Świętojańskiej 22 odbyło się spotkanie członków i sympatyków organizacji z p. Tomaszem Jaszczołtem h. Awdaniec – Konsultantem Genealogicznym Związku.

Tematem spotkania była wydana we wrześniu b.r. monografia „Sokołów Podlaski. Dzieje miasta i okolic”, której pan Tomasz jest współautorem. Obszerne opracowanie tego zakątka południowego Podlasia, obfituje w informacje o zamieszkałej tam od czasów średniowiecza szlachcie.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania referatu nt. „Szlachta podlaska okolic Sokołowa w XV-XX w.”, który przedstawiał szczegółowo proces kolonizacji pogranicza mazowiecko-podlaskiego przez drobne rycerstwo u schyłku średniowiecza oraz specyfikę okolic drobnoszlacheckich. Po referacie rozwinęła się dyskusja i pytania do autora książki i referatu.


Pan Tomasz Jaszczołt przekazał egzemplarz monografii dla biblioteki Oddziału ZSzP w Białymstoku.

Na koniec spotkania prezes oddziału Łukasz Lubicz-Łapiński wręczył nominację Zarządu Głównego na funkcję konsultanta genealogicznego ds. szlachty tatarskiej p. Arturowi Konopackiemu (to juz czwarty konsultant genealogiczny związku z Podlasia!).

 

INFORMACJA:
Ze względu na fakt, że monografia Sokołowa Podlaskiego ukazała się niedawno,
autor nie miał możliwości przywiezienia większej ilości egzemplarzy dla zainteresowanych.
Osoby zainteresowane kupnem w/w książki
- mogą zgłosić się do Prezesa Oddziału ZSzP w Białymstoku: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Łukasz Lubicz-Łapiński herbu Lubicz
Prezes Oddziału ZSzP w Białymstoku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com