Kronika

 

30 sierpnia 2006 r., Gdańsk, Gość z dalekiego Sudanu - Członek Związku Szlachty Polskiej, ojciec dr Rafał Leszczyński, MCCJ gościem Zarządu Głównego i Oddziału Gdańskiego Związku Szlachty Polskiej.

W sierpniu odwiedził Polskę ojciec dr Rafał Leszczyński, MCCJ, herbu Awdaniec, Członek Związku na co dzień mieszkający w dalekim Sudanie. Ojciec Rafał jest misjonarzem Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów. Przy okazji obowiązków służbowych (jest dyrektorem administracyjnym szwedzkiej, zakonnej szkoły wyższej: Comboni College od Science and Technology w Szwecji) znalazł czas, aby odwiedzić Ojczyznę. Pierwszym punktem wycieczki było miasto Wojnicz, z którym o. Rafał jest rodzinnie związany. Stamtąd już blisko było do Tarnowa, gdzie Gościa jak zwykle serdecznie podjął Pan Józef Bossowski herbu Ślepowron, jeden z lokalnych animatorów Związku i jego Członek.

Pomimo bardzo napiętego programu udało się ojcu Rafałowi zawitać do Trójmiasta, gdzie zatrzymał się w domu Państwa Jadwigi i Andrzeja Kopciów herbu Kroje, aktywnych Członków naszego Związku, których Dom jest "instytucją" znaną z serdeczności i gościnności. Pierwsza w życiu wizyta w Gdańsku była dla naszego Gościa okazją do odwiedzenia pięknych i historycznych zakątków "Perły w Koronie Rzeczypospolitej".


Późnym popołudniem Gość zawitał do siedziby Zarządu Głównego ZSzP gdzie spotkał się z władzami Związku i Oddziału Gdańskiego oraz Członkami Związku. Serdeczność, skromność i błyskotliwość ojca Rafała zjednują mu natychmiast wielką sympatię. Nic dziwnego, że oficjalne w założeniu zebranie - szybko przerodziło się w spotkanie o rodzinnej, ciepłej atmosferze i rozmowę, w której padło wiele cennych spostrzeżeń i propozycji.

Ojciec Rafał Leszczyński otrzymał legitymację i oznakę członkowską z rąk Prezesa i Sekretarza Związku.

Przy kawie, herbacie, miodzie pitnym (dar Pana Bossowskiego) i daktylach (egzotyczny prezent naszego Gościa) jeszcze długo gawędziliśmy nie zważając na upływający czas.

Marcin Michał Wiszowaty
Fot.: Andrzej Kopeć
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com