Kronika

 

30 września 2006 r., Wrocław, Spotkanie Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu

We wrześniowym spotkaniu Oddziału Wrocławskiego ZSzP wzięli udział zarówno członkowie Związku jak i zaproszeni goście. Jeśli chodzi o tych pierwszych, byli to pp.:
- Mieczysław Kopeć herbu Kroje (Prezes), Henryk Smolnicki herbu Sas (Skarbnik), Adam Biliński herbu Sas (Sekretarz), Andrzej Kożuchowski herbu Doliwa (Członek Zarządu), Jan Saryusz-Wolski (Przewodniczący Komisji Rewizyjnej), Wanda Lewicka z Gawrońskich herbu Rawicz (Członek Kom. Rew.), Ilona Sapińska z Kluczyńskich herbu Jasieńczyk (Członek Kom. Rew.), Stefania Downarowicz z Narkiewiczów herbu Wieniawa, prof. Jerzy Winkler herbu własnego [Winkler], Kazimierz Romanowski herbu Bożawola oraz Ryszard Lubicz-Woyciechowski herbu Lubicz. Z kolei nasze zaproszenie przyjęli tym razem pp.: Konrad Rzemieniecki oraz Wiesław Arkuszewski.
Zebranie otworzył Prezes Oddziału, witając przybyłych członków oraz miłych gości. Rozpoczęło się ono zaś od wręczenia, przygotowanej przez Zarząd Główny ZSzP, nominacji na Konsultanta Genealogicznego Związku dla pana Konrada Rzemienieckiego.


W dalszej części obecni opowiadali o swoich wakacyjnych wojażach oraz innych sprawach. I tak...
Pan Kopeć poinformował o wywiadach udzielonych „Gazecie Wyborczej” (ukazał się w wydaniu dziennika z dnia 14 lipca 2006) oraz Telewizji Polskiej a także o nawiązaniu kontaktu z dalekim kuzynem z Torunia.
Z kolei Pan profesor Winkler zdał relację z wycieczki do Mosznej, zorganizowanej przez Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, w której wziął udział.
Sekretarz Oddziału opowiedział o lipcowej podróży do Lwowa, gdzie też prowadził badania genealogiczne, dotyczące swojej rodziny. Do tego wystąpienia przyłączył się pan Konrad Rzemieniecki, który pokrótce scharakteryzował bogactwo zbiorów lwowskiego Centralnego Archiwum Historycznego przy pl. Soborny. Na koniec głos zabrał również i pan Arkuszewski, dzieląc się ciekawymi spostrzeżeniami na temat zabytków Ukrainy, które też miał przyjemność niedawno oglądać.
Pan Jan Wolski zaciekawił wszystkich swoimi wrażeniami z wycieczki na Majorkę. Jak się okazało, również i Pani Sapińska odbyła egzotyczną podróż do dalekich Chin, jednakże w związku z tym, że nie miała przy sobie pamiątek z tego wyjazdu, relacja została odłożona na przyszłość.
Zebranie zakończyło się komunikatem Skarbnika, dotyczącym spraw finansowych Oddziału oraz ustaleniem daty następnego spotkania.

Adam Biliński h. Sas
Sekretarz 
Oddziału ZSzP we Wrocławiu
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com