Kronika

11 listopada 2007 r., Spotkanie Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Krakowie z okazji Święta Niepodległości

W dużym jak na taki dzień gronie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy a po tym uroczystym otwarciu naszego listopadowego spotkania odczytaliśmy list od Pana Józefa Bossowskiego z życzeniami (dołączony do maila). Pani Prezes Norberta Tendera z Mocarskich przeczytała napisany przez siebie Patriotyczny tekst nawiązujący do dziejów Polski. 

Po tym wspaniałym akcencie Pani Prezes przybliżyła przebieg spotkania ZG i reprezentantów Oddziałów a temat dotyczący Kodeksu Honorowego - Maciej Saryusz-Romiszewski, Ceremoniał i zmiany w Statucie - Ryszard Tatomir. Pani Prezes rozdała kartki do wpisania uwag na temat powyższych tematów oraz podania ewentualnych osób pochodzenia szlacheckiego, które ZG mógłby poinformować o ZSzP i zaprosić do Związku. Na koniec wymieniliśmy się spostrzeżeniami dotyczącymi poruszonych tematów.

Szanowny Panie Ryszardzie,

Pełen rewerencji dla Waści , jako też pozostałych Konfratrów Z.Sz.P. zgodnie z  wyjaśnieniem, że w dniu Święta Niepodległości pełnić  będę służbę w poczcie Sztandaru 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej, w Tarnowie, donoszę, że w tym ważnym dniu moje myśli i serce będą również błąkać się po Krakowie z którego ród mój się wywodzi.

W dniu 19 października 1918 r. w Krakowie mój Ojciec brał czynny udział w wyzwalaniu  miasta z pod okupacji austriackiej i w czasie patrolu na Rynku, linii A-B aresztował gen Nastupila. 11 listopada razem z legionistami  witał Kom. Piłsudskiego. Legioniści polecili woźnicy karety, aby wyprzęgnął konie, ale ten udał, że nie słyszy. W odpowiednim momencie popręgi zostały przecięte, konie pogonione a woźnica z uwiązanymi u rąk lejcami wyleciał z kozła jak z procy. Legioniści do dyszla i sami powieźli swojego ukochanego komendanta do celu. Ktoś ten moment uchwycił na fotografii, a z niej Wierciak wykonał wierny obraz. Przy dyszlu człowiek w kaszkiecie to mój Ojciec Józef Stanisław Bossowski h. Ślepowron. 

Józef Sławomir h. Ślepowron Bossowski
Tarnów, dnia 28 października 2007 r.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com