Kronika

 

28 stycznia 2007 r., Wizyta w Muzeum (Wystawa "Nowi Dawni Mistrzowie") Gdańskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej

Mamy to szczęście, że wśród nas jest artysta malarz Pan Wojciech Zaniewski h. Prus III, przez pewien czas wykładowca malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego komentarz był niezwykle pomocny a chwilami wręcz nieodzowny.

Prezentowane obrazy były rzeczywiście w konwencji bardzo realistycznej, który to realizm był często cytatem z innej epoki. Wyjaśnienia pana Zaniewskiego skupiały się głównie na technice oraz wyjaśnieniu nawiązania do innych epok. Dowiedzieliśmy się na przykładach jak odróżnić genialnego malarza od dobrego rzemieślnika i jak można operować farbą aby uzyskać kolory. Tak więc poza doznaniami czysto wizualnymi mogliśmy odczytać również przekaz historyczno-warsztatowy.

Wystawa prezentuje malarstwo artystów głównie amerykańskich, ale było tam też parę pozycji europejskich i jednego artysty z Gdańska. Zdecydowana większość to obrazy olejne na płótnie w bardzo różnych konwencjach. Nieliczne akwarele uderzały swą odważną kontrastowością. Było też parę pasteli.

Dzięki uprzejmości pana Zaniewskiego mieliśmy wyjątkową okazję do spojrzenia na te dzieła ze zrozumieniem znawcy.

Wszyscy wyrazili chęć częstszych spotkań szlachty ze sztuką w tle i w związku z tym już 25 lutego wybieramy się do Zielonej Bramy zachwycić oczy wspaniałymi okazami starego rzemiosła zdobniczego.

Barbara Thun herbu Thun
Sekretarz
Oddziału ZSzP w Gdańsku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com