Kronika

 

6-7 października 2007 r., V Zebranie przedstawicieli władz Związku, reprezentantów regionalnych i Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej

Spotkania władz centralnych i lokalnych oraz przedstawicieli Związku, dwa razy do roku wedle zasady – latem w Gdańsku, jesienią w siedzibach kolejnych oddziałów, organizowane są od dwóch lat. Piąte spotkanie zorganizował Oddział Związku w Krakowie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zarządu Głównego ZSzP, Komisji Rewizyjnej Związku oraz przedstawiciele władz i członków oddziałów: białostockiego, chełmskiego, gdańskiego, krakowskiego, warszawskiego i wrocławskiego oraz przedstawiciele regionalni Związku w: Bydgoszczy, Płocku, Ciechanowie, Przemyślu i Szczecinie. Organizacja spotkania stała na najwyższym poziomie, a stosunkowo niewielki i młody Oddział Związku w Krakowie poradził sobie wspaniale z trudami organizacyjnymi zapewniając przy tym całemu spotkaniu bardzo godną oprawę pięknie odrestaurowanego Hotelu Europejskiego zlokalizowanego w sercu Krakowa.

Delegatów przywitała Prezes Oddziału w Krakowie Pani Norberta Tendera-Mocarska. Obrady prowadził Sekretarz ZG ZSzP - Pan Marcin Forkiewicz.

Zgodnie z rozesłanym wcześniej planem spotkania Prezes Związku Pan Marcin Michał Wiszowaty przybliżył zebranym i poprosił o analizę następujących propozycji Zarządu Głównego, dotyczące m.in.: wprowadzenia dodatkowego elementu struktury pionowej (tzw. „Koła”) pomiędzy oddziałem a reprezentantem regionalnym, ustanowienie stałego ciała doradczo-opiniodawczego złożonego z przedstawicieli centralnych i regionalnych władz Związku - na kształt Senatu I Rzeczypospolitej, wprowadzenia Etykiety i Protokołu Ceremonialnego ZSzP, Ustanowienia Sądu Honorowego Związku Szlachty Polskiej i szczegółowej procedury postępowania honorowego Związku oraz organów pomocniczych (np. Prokuratora Związku) oraz innych, szczegółowych propozycji. Wszystkie projekty zostały poddane szczegółowej dyskusji.

W przerwie obrad miało miejsce kilka godnych wspomnienia wydarzeń. Dyrektor Hotelu, p. Jacek Czepczyk, przekazał uczestnikom wyrazy uszanowania oraz zaprosił na otwarcie właśnie odremontowanej fasady jednego z budynków hotelowych. Oczom członków Związku ukazała się pokaźnych rozmiarów róża wiatrów ozdobiona herbami przodków po kądzieli dyrektora Hotelu - Lubicz i Odrowąż. Symboliczną wstęgę przecięli: Pani Prezes Oddziału Związku w Krakowie, Prezes Związku oraz Dyrektor Hotelu. Pan Czepczyk uraczył zebranych smakowitą, staropolską nalewką. Następnie wysłuchaliśmy krótkiej opowieści o historii i symbolice róży wiatrów oraz występu p. Aleksandra Łodzia-Kobylińskiego, członka Związku, który brawurowo wykonał utwór imitujący dźwięk krakowskiego Dzwonu Zygmunta.

Nadszedł czas na wystawny obiad, który odbył się w jednej z reprezentacyjnych sal Hotelu Europejskiego. Pan Maciej Saryusz-Romiszewski z Oddziału krakowskiego przedstawił krótki rys historyczny poświęcony Krakowowi. W  przyjaznej, mniej oficjalnej atmosferze oddaliśmy się przyjemnościom podniebienia. Toastom i miłym gestom nie było końca.

Po obiedzie, podczas drugiej części spotkania poruszono również inne tematy dotyczące projektów inicjatyw Związku - centralnych i regionalnych, m.in. sztandarów Związku i Oddziałów, form popularyzacji kultury szlacheckiej wśród społeczeństwa, obchodów Święta Szlachty ustanowionego uchwałą Zarządu Głównego Związku na dzień 1 lipca.

Na tym Sekretarz Związku zamknął pierwszy dzień obrad. Wieczorem uczestnicy spotkali się w prywatnej konwencji na krakowskiej starówce kontynuując rozmowy i zacieśniając kontakty.

Drugi dzień obrad - niedziela - obfitowała w wydarzenia towarzyskie, których kulminacją była uroczysta Msza święta w kościele Mariackim celebrowana w intencji Ojczyzny oraz członków ZSzP i ich rodzin przez sympatyka Krakowskiego Oddziału ZSzP, ojca jezuitę ks. dr. J. Kontkowskiego. Delegacja władz Związku zajęła honorowe miejsca u stóp przepięknego Ołtarza Wita Stwosza specjalnie na tę okazję otwartego i ukazującego się w pełnej krasie.

Po mszy uczestnicy spotkania zgromadzeni na Placu Mariackim wysłuchali hejnału. Wspólne spotkanie dla większości zakończyło się w Jamie Michalika gdzie przy kawie i herbacie rozmawiano na tematy związkowe i towarzyskie. Nieliczna grupa udała się spacerem na Wawel. Większość wyruszyła w podróż powrotną. 

Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność i uznanie dla organizatorów spotkania – członków Oddziału Związku w Krakowie na czele z p. Prezes Norbertą Tenderą-Mocarską, za świetną organizację i gościnę w Krakowie. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za merytoryczną atmosferę i bardzo owocny przebieg obrad oraz wysoką frekwencję.

Marcin M. Wiszowaty
Prezes Związku,
Zdjęcia: Janusz Janota Bzowski
Oddział ZSzP w Krakowie

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com