Kronika

 

13-14 czerwca 2008 r., V Zamkowe Spotkanie Genealogów z Polski i Zagranicy z udziałem delegacji Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu

Na zaproszenie p. Grzegorza Mendyki, Prezesa Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego, w dniach 13 i 14 czerwca 2008 r. delegacja Oddziału Związku we Wrocławiu w osobach: Prezesa p. M. Kopcia i Sekretarza, p. H. Smolnickiego, uczestniczyła w V Zamkowym Spotkaniu Genealogów z Polski i Zagranicy, które odbyło się w Raciborzu w ramach obchodów 900-letniej rocznicy powstania tego miasta.

Spotkania i wykłady odbywały się w Archiwum Miejskim pod honorowym patronatem Mirosława Lenka, Prezydenta Miasta i Adama Hajduka Starosty Raciborskiego.

W pierwszym dniu obrad, po powitaniu gości i uczestników, przedstawiono szereg prelekcji o tematach takich jak: "Genealogia w Polsce 2008" (G. Mendyka),"Założenia, doświadczenie oraz obecna działalność Stowarzyszenia Heraldyczno-Genealogicznego "Adler" w Wiedniu" (Horst Doneżal), "Raciborskie korzenie królaŁokietka", "Koligacje dynastii książąt von Ratibor" i inne.

Odbyło się również oficjalne otwarcie wystawy genealogicznej  i ekspozycja powiatowego konkursu plastycznego "Drzewo genealogiczne i kronika rodzinna".

Wieczorem w Domu Kultury "Strzecha" uczestnicy spotkali się przy grillu, gdzie prowadzono indywidualne rozmowy towarzyskie na tematy oczywiście genealogiczne.

Nocleg i wyżywienie mieliśmy w przytulnym hotelu prowadzonym przez siostry Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebniczek Ducha Świętego, gdzie też podawano nam posiłki i mogliśmy uczestniczyć w Mszach św.

Drugiego dnia pobytu odwiedziliśmy Zamek Raciborski gdzie spotkaliśmy się z księciem Raciborskim (przyjechał na obchody jubileuszowe), któremu gospodarze miasta wręczyli kwiaty, upominki i złożyli życzenia wszelkiej pomyślności. Książę był wzruszony, ale dziwił się dlaczego tyle lat po wojnie zamek nie jest całkowicie odbudowany. Obiecano, że obecnie mając fundusze unijne zostanie to dokonane.

Następnie udaliśmy się do miejscowego browaru, który zwiedziliśmy. Była też degustacja piwa.

Po powrocie do Archiwum kontynuowano sesję. Pan Waldemar Fronczak mówił o kulisach programu ”Sekrety rodzinne” w TVP,  a p. B. Sędziak o tym jak zorganizować Zjazd Rodzinny. Inni prelegenci przedstawili swoje poszukiwania genealogiczne.

W mojej prelekcji przedstawiłem nasz Związek Szlachty Polskiej i sytuację szlachty w minionych czasach i obecnie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Mieczysław Kopeć h. Kroje
Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com