Kronika

 

2 lutego 2008, Gdańsk Wizyta członków gdańskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Muzeum Etnograficznym.

Wizyta w Muzeum Etnograficznym

Oddział Związku w Gdańsku, 2 lutego 2008


    W ostatnią sobotę karnawału 2008, czyli 2 lutego, wybraliśmy się na wystawę o tradycjach związanych ze świętem Bożego Narodzenia na Pomorzu. Jest to data nieprzypadkowa albowiem do dnia Matki Boskiej Gromnicznej w wielu regionach trzyma się ubraną choinkę.
    Wystawa nie była duża, ale wszyscy z zainteresowaniem porównali wystrój i zawartość stołu wigilijnego sprzed 100 lat na Kaszubach ze swoją tradycją rodzinną. Mieliśmy też możliwość przebrać się za kolędników oraz poczytać wróżby panieńskie jakie były popularne właśnie w okresie Bożego Narodzenia. Była z nami wnuczka jednego z panów, która przymierzyła prawie wszystkie rekwizyty i dowiedziała się kiedy wyjdzie za mąż. Najśmieszniejsza była ekspozycja drzewa z siekierą z podpisem, że w Boże Narodzenie gospodarz chodził z toporkiem do sadu strasząc drzewa, że je wytnie!

Wizyta w Muzeum Etnograficznym Oddział Związku w Gdańsku, 2 lutego 2008
Nie dla wszystkich starczyło eksponatów.
Od prawej: K. Leśniewski h. Gryf, R. Kozubowski h. Mora, R. Szachno-Klima h. Radwan,
A. Kopeć h. Kroje, K. Gorzechowska h. Ogończyk, M. Ziemacki h. Rawicz, B. Ciundziewicki h. Rudnica.    Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się do pobliskiej restauracji na karnawałowe ploteczki przy kawie i ciastku, przy których było dużo śmiechu.
    Omówiliśmy również najbliższe plany Oddziału Gdańskiego uwzględniając różnorodne zainteresowania i wiek naszych licznych Członków.

 

Barbara Thun
Sekretarz
Oddziału ZSzP w Gdańsku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com