Kronika

 

20 września 2008 r., Wklad O. Gdańskiego w obchody EDD 2008

W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa z wiodącym tematem „Od Ojcowizny do Ojczyzny” autorzy prezentacji omówili proces wyodrębniania się stanu szlacheckiego ze średniowiecznego rycerstwa. 

Następnie głos zabrała prelegentka Barbara Thun skupiając się na procesie ekonomiczno-militarno-społecznego przekształcenia się warstwy rycerskiej w szlachtę, zilustrowany wyglądem zameczków rycerskich i dworów obronnych oraz zdjęć rycerzy spod Grunwaldu sprzed trzech lat co było nawiązaniem do powracających sentymentów do świetności średniowiecznego oręża polskiego.

Zebrani wysłuchali historycznej pieśni o bitwie pod Byczyną w 1588 roku, która została przywołana jako ilustracja obowiązku szlachty do obrony swego władcy mimo zamiany rzemiosła wojennego narolnicze ale również stanowiła nawiązanie do miejsca inauguracji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, właśnie w Byczynie. W tym miejscu trzeba podkreślić, ze w bitwie pod Byczyną zginęło paru kniaziów Podbereskich, przodków naszego poprzedniego Prezesa Wacława Podbereskiego h. własnego, o czym przypomniała nam p. Krystyna Gorzechowska.

Kolejnym tematem był zbiór wartości jaką stanowił dwór szlachecki - ostoja patriotyzmu, gospodarności, kultury i tradycji oraz zachowania porządku naturalnego, na czele którego stoi sam Bóg.

Towarzyszyły tym wywodom liczne obrazy i zdjęcia, które na pewno są dobrze znane każdemu Członkowi Związku Szlachty Polskiej identyfikującemu się z tymi zaletami.

Wskazano na ten ciąg zasad w kontekście opresji sowieckiej, podkreślając cytatami z wypowiedzi innych osób na łamach prawicowych czasopism, że właśnie dwór szlachecki i ziemiański był głównym celem reżimu komunistycznego, którego unicestwienie stawiali sobie za cel, aby rzucić Polaków na kolana. Tych tradycji i wartości bronili patrioci polscy w czasach zaborów i w czasach II wojny światowej wraz z Powstaniem Warszawskim. Prelegentka przytoczyła szereg pseudonimów Powstańców, które były po prostu nazwami herbów.

Następne prelegentka, pani Krystyna Gorzechowska opowiedziała o smutnym losie jej krewnych Gorzechowskich, którzy zginęli w Katyniu i Miednoje przytaczając ciekawe koleje losu obrazka Madonny Kozielskiej, małej płaskorzeźby wyrytej kozikiem w kawałku deski z pryczy przez Henryka Gorzechowskiego,  który znajduje się teraz w Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej w Warszawie. Mieliśmy okazję przyjrzeć się temu wizerunkowi z bliska, wyświetlonym na ekranie.

Ważnym aspektem walki o tożsamość Ojczyzny jest fakt utraty przez wielu swoich majątków rodowych na mocy tzw. reformy rolnej z roku 1945 i niemożności ich odzyskania w żadnej postaci.

Na zakończenie wystąpił Prezes Centrum Kultury Tatarów, z którym Oddział Gdański utrzymuje przyjacielskie stosunki, wspominając pokrótce o roli Tatarów w dziejach walki o wolność Rzeczpospolitej oraz przedstawiając cel działalności Centrum w Gdańsku.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com