Kronika

 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem "Herbarza Szlachty Kaszubskiej", p. Przemysławem Pragertem.

Inauguracja przedstawicielstwa Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach.

Promocja "Herbarza szlachty kaszubskiej"

28 lutego 2008


 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem Pomysł zorganizowania w Chojnicach promocji "Herbarza szlachty kaszubskiej" autorstwa Pana Przemysława Pragerta, zrodził się w listopadzie 2007 r. Już wcześniej, uczestnicząc w promocji pierwszego tomu Herbarza, w Gdańsku, spotkałem się z zainteresowaniem naszą organizacją.

Miejscem, które doskonale nadawało się do zorganizowania spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach, która mieści się w reprezentacyjnej, niedawno odrestaurowanej kamienicy w centrum miasta. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Anny Lipińskiej Związkowi udostępniono salę konferencyjną Biblioteki.

Zorganizowaliśmy kampanię reklamową spotkania, informacje pojawiły się w lokalnej prasie, radiu, portalach internetowych, a novum było wykorzystanie przeze  mnie portalu nasza-klasa.pl, dzięki któremu dotarłem do osób zainteresowanych Związkiem Szlachty Polskiej.

Spotkanie z Panem Przemysławem Pragertem cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, które przerosło nasze oczekiwania. Przybyło ponad 70 osób, sala wypełniona była po brzegi. Wśród obecnych na sali, dostrzegłem przedstawicieli szlacheckich, kaszubskich rodów: Cisewskich/Cissewskich, Czapiewskich, Chamier-Ciemińskich, Karnowskich, Łąckich, Ostrowickich, Leliwa-Pruszaków, Wika-Czarnowskich, Lew-Kiedrowskich, Suchy-Lipińskich, Zmuda-Trzebiatowskich.

Stawili się przedstawiciele lokalnych mediów, którzy wyrazili zainteresowanie naszą organizacją. Wśród uczestników spotkania była obecna także Pani Janina Kosiedowska - Prezes chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pragnę podkreślić, że jednym z zadań działalności Związku w Chojnicach jest współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami. Niewątpliwie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie odgrywa istotną rolę w życiu społecznym i kulturalnym Chojnic, o czym świadczą liczne inicjatywy oddziału chojnickiego, w które jako członek Zrzeszenia także jestem zaangażowany.

    Jestem przekonany o tym, że współpraca między Zrzeszeniem a Związkiem w Chojnicach będzie bardzo dobra i owocna. Wyrażam także nadzieję, że owocna będzie współpraca między Związkiem a Miejską Biblioteką Publiczną w Chojnicach, tak przynajmniej można sądzić po promocji "Herbarza szlachty kaszubskiej", z której to imprezy obie strony są bardzo zadowolone.  

    28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.15 powitaniem gości, co miałem przyjemność uczynić. Następnie głos oddałem Panu Przemysławowi Pragertowi, który opowiedział uczestnikom spotkania o swoim dziele.

    Uczestnicy spotkania zadawali Autorowi wiele interesujących pytań. Po Autorze głos zabrał także Pan Tomasz Żmuda Trzebiatowski reprezentujący Oficynę wydawniczą BiT - wydawcę herbarza. Był także jeden nieplanowany, ale bardzo przyjemny punkt spotkania. Pan Zdzisław Zmuda-Trzebiatowski, reprezentujący Radę Rodzin Trzebiatowskich wręczył Panu Przemysławowi miły upominek.

    Następnie nadszedł czas na prezentację Związku Szlachty Polskiej. Uczynił Prezes Związku p. dr Marcin Wiszowaty.  Kolejnym punktem naszego spotkania było wręczenie legitymacji nowym członkom z terenu Kaszub, co miałem przyjemność uczynić. Legitymacje otrzymały Panie Beata i Marta Wika-Czarnowskie herbu Sas oraz Pan Mirosław Lew-Kiedrowski herbu Lew. Nadmieniam, że był to pierwszy osobisty kontakt z nowymi członkami, jednakże wcześniej byliśmy w stałym kontakcie korespondencyjnym i telefonicznym. Ponadto na spotkaniu obecni byli także członkowie już wcześniej przyjęci Pan Kazimierz Pruszak herbu Leliwa, Pani Krystyna Rydzkowska z Pruszaków h. Leliwa oraz ksiądz Mariusz Łącki herbu Korzbok.

    Następnie autor tych słów, w ogólnym zarysie opowiedział o specyfice badań genealogicznych szlachty kaszubskiej, po czym nadszedł czas na rozmowy w kuluarach i poczęstunek.

    Na spotkaniu obecni byli wszyscy członkowie z terenu chojnickiego mieszkający na stałe w Polsce. Niestety nie mogli przybyć członkowie przebywający za granicą, jednakże bardzo tego żałowali. Cieszy mnie bardzo fakt, że członkowie Związku identyfikujący się z tworzącym się oddziałem w Chojnicach zaangażowali się w zapraszanie gości na to spotkanie, dodam że z bardzo dobrym skutkiem.  Pan Leliwa-Pruszak przywiózł z rodzinnego Czerska grupę ponad 10 gości, w tym dzieci i wnuki ! Odwiedzili nas również Członkowie Zwiazku z Bydgoszczy pod przewodem Pana Andrzeja Boguckiego, tamtejszego Reprezentanta Regionalnego, który również finalizuje prace związane z powołaniem Oddziału. Wśród bydgoskich gości znaleźli się Pan Romuald Kromplewski oraz Pan prof. dr hab. Michał Styp-Rekowski ze znanego kaszubskiego rodu szlacheckiego.

    Istotną rolę odegrała także obecność przedstawicieli Zarządu Głównego. Członkowie Związku z terenu chojnickiego niewątpliwie oczekiwali na to spotkanie i mają nadzieję, na kolejne spotkania.

Podsumowując uważam, że impreza była bardzo udana, czego dowodem była obecność wielu uczestników spotkania jak również życzliwe nastawienie do Związku i mojej osoby. Ponadto spotkanie okazało się bardzo owocne pod względem nowych osób wyrażających wolę przystąpienia do naszej organizacji, od razu, jak również w momencie zgromadzenia wymaganych dokumentów.

Tomasz Cisewski herbu własnego
Reprezentant Regionalny Związku
w Chojnicach
Członek Zarządu Oddziału Związku w Sopocie
fotografie: A. Knitter (www.chojnice.pl , www.gazetapomorska.pl),
M. M. Wiszowaty, B. Zmuda-Trzebiatowska)

 

 28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem

 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem

 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem

 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem

 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem

 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem

 

28 lutego 2008, Chojnice Inauguracja działalności Związku Szlachty Polskiej w Chojnicach. Spotkanie z Autorem

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com