Kronika

 

3 maja 2008 r., Obchody 217 Rocznicy Konstytucji 3 Maja w Gdańsku z udziałem Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku

W dniu 3 maja 2008 r. delegacja Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku wzięła udział w oficjalnych obchodach 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku Jana III Sobieskiego o godz. 11.00. Otworzył ją przemówieniem okolicznościowym Wojewoda Pomorski, Pan Roman Zaborowski, po czym nastąpiło składanie wieńców i kwiatów przez delegacje. Nasza delegacja została oficjalnie zaprezentowana przez prowadzącego ceremonię składania wieńców i w imieniu ZSzP O/Gd. złożyliśmy wieniec z biało-czerwoną szarfą z napisem Związek Szlachty Polskiej Oddział w Gdańsku.

Po zakończeniu składania wieńców wszyscy oficjele i uczestnicy uroczystości przemaszerowali, na czele z orkiestrą, do Katedry Mariackiej gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Św. w intencji Ojczyzny koncelebrowanej przez Metropolitę Gdańskiego Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. 

Po Mszy Św. nastąpił przemarsz ulicami Starego Miasta Gdańska na Długi Targ gdzie z tarasu Dworu Artusa wraz z wszystkimi oficjelami uroczystości odebraliśmy defiladę kompanii honorowej i innych jednostek towarzyszących oraz oglądaliśmy pokazy artystyczne.
Obchody zakończyły się spotkaniem w wielkiej sali Wety Ratusza Głównomiejskiego.

Bogdan Ciundziewicki h. Rudnica-Następ
Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku
fot. Romuald Plewa

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com