Kronika

 

3 sierpnia 2008 r., Wizyta Reprezentanta ZSzP w Chojnicach w Dworze Wybickich h. Rogala w Będominie, siedzibie Muzeum Hymnu Narodowego

W niedzielę 3 sierpnia 2008 r. delegat Związku Szlachty Polskiej udał się do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie koło Kościerzyny.

Będomin jest miejscem urodzenia Józefa Wybickiego. Muzeum mieści się w dawnym dworze rodziny Wybickich herbu Rogala. Dwór pamiętający czasy Józefa Wybickiego otoczony jest pięknym parkiem.

Wchodząc do pierwszego pomieszczenia można zapoznać się z genealogią rodziny Wybickich, w następnych dwóch pomieszczeniach zobaczyć można piękne kaflowe piece, XIX-wieczne meble oraz broń z epoki Wybickiego. W Muzeum znajdują się również nuty i tekst hymnu z XIX wieku oraz oryginały listów Józefa Wybickiego.

W budynku obok jest także czynna wystawa okolicznościowa z okazji 90-lecia odzyskania niepodległości. Można się zapoznać m.in. z genealogią Józefa Piłsudskiego, można zobaczyć portery rodziny Piłsudskich i inne pamiątki związane z działalnością Józefa Piłsudskiego, nie tylko z okresu I wojny światowej, ale także z okresu międzywojennego.

W Muzeum pozostawiłem ulotki Związku otrzymując ustną deklarację , że będą przekazywane osobom zainteresowanym.

Tomasz Marcin Cisewski h. własnego
Regionalny Przedstawiciel Związku Szlachty Polskiej
w Chojnicach

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com