Kronika

31 grudnia 2007 - 1 stycznia 2008, Kaleń. Zabawa Sylwestrowa w Pałacu w Kaleniu z udziałem Gospodarzy i Członków ze Związku Szlachty Polskiej.

31 grudnia 2007 roku, Bal Sylwestrowy w Kaleniu

Bal SYLWESTROWY odbył się w Pałacu Pana Czesława ADAMOWICZA herbu własnego, członka Warszawskiego Oddziału ZSzP. Kaleń, bo tam znajduje się Pałac pochodzi z 1840 roku. Leży pomiędzy Rawą Mazowiecką a Mogielnicą-centralna Polska.
Pałac czekał na nas, gości pięknie oświetlony i udekorowany.

Około godziny 20:00 wszyscy goście zebrali się w sali balowej. Było około 120 osób, w tym 20 członków ZSzP. Resztę stanowili sympatycy związku. Około 20 osób to mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Bal rozpoczął się od przedstawienia gości ze Związku z imienia i nazwiska i herbu. Po krótkim powitaniu, wzniesiono toast winem Pana Adamowicza.
Wino przednie. Czerwone i naprawdę ze szlacheckim bukietem.
I krzyknięto - głośno VIVAT.

Gospodarz ze swoja małżonka Natalya - wszystkim osobiście wyznaczał miejsce za stołem.
A na stole specjały,
- Kuchnia polska, ale raczej polsko-wschodnia. Z ciekawostek, które zobaczyłem i próbowałem... to podano.. JAJA PRZEPIÓRCZE Z KAWIOREM... jak się takie specjały widzi to trudno im się oprzeć. Ponadto były szaszłyczki pieczone -małe- ale może to źle nazywam. Grzyby owijane z kapustą, owinięte w kształcie serwetek i zawiązane zdaje się szczypiorkiem. Szynka w galarecie z jajkiem i jakimś pasztetem. 3 dania gorące, miedzy innymi strogonov i rosoły......
Alkohol, wino, i szampan... bez wyznaczania ilości.

Jak jechałem na bal, to wiedziałem, że muzyka u Pana Adamowicza musi być dobra. Przecież w pałacu jest studio nagrań. Nie myliłem się. 4 młodych uśmiechniętych do grania i gości ludzi, potrafiących zagrać i dla "młodego i starego". Grali i śpiewali pięknie.
Około godziny 23:30 Pan Adamowicz i Pani Natalya dali krótki koncert na wiolonczeli i organach. Bach brzmiał ślicznie. Niestety nie wszyscy z gości odróżniali Bacha od Stachurskiego... przecież nie wszyscy muszą się na tym znać.
O godzinie 24:00 szampan i tradycyjne fajerwerki. Kaleń rozbłysł. Rakiety strzelały, oświetliły pałac i 7h park.......z 200letnimi drzewami.

Po życzeniach zabawa trwała dalej. Tańczyliśmy do 5 rano. Nikt nie skreczował. Może najmłodsza część gości. Nasi członkowie ZSzP rozmawiali ze sobą, wymieniali wizytówki, adresy, telefony. ściskali sobie dłonie i zapowiadali ze częściej będą ze sobą rozmawiać i spotykać się.
Prywatnie mogę powiedzieć, że byłem bardzo zadowolony, że przyjechałem na ten bal, a moi znajomi, którzy nie są członkami związku, twierdzili że to towarzystwo ma jakaś inna rzecz niż inni, których wcześniej spotykali na balach. Co bardzo mnie ucieszyło.

Kto nie był, niech żałuje. Kto chce zobaczyć coś innego. Polecam. A jak się wie, że właścicielem tak pięknego pałacu jest jeden z nas, to tym bardziej serce się raduje.

31 grudnia 2007 - 1 stycznia 2008, Kaleń. Zabawa Sylwestrowa w Pałacu w Kaleniu z udziałem Gospodarzy i Członków ze Związku Szlachty Polskie

31 grudnia 2007 - 1 stycznia 2008, Kaleń. Zabawa Sylwestrowa w Pałacu w Kaleniu z udziałem Gospodarzy i Członków ze Związku Szlachty Polskie

7 stycznia 2008 r., autor tekstu: Wojciech Wiszowaty herbu Awdaniec

pałac w Kaleniu

"MAŁA HISTORIA"- PAŁACU KALEŃ

Położna przy trasie Biała-Rawska-Nowe Miasto wieś Kaleń zleca się przybyszowi jednym z piękniejszych późno klasycystycznych pałaców na Mazowszu, który wraz z rozległym zabytkowym parkiem, tworzy okazały zespół pałacowo-parkowy.

Pałac został zbudowany w roku 1840 i fundatorem pałacu był Seweryn Jański, kasjer Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.
A oto kolejni właściciele pałacu. W 1889- Ludwik Makomaski, w 1894-1901- Wojciech Mieszkowski, od 1911- Adam Konarski, od 1918- do 1927- Jadwiga z Jełowickich Lubomirska, i od 1927-1945- Stanisław Okięcki.

Jak widzimy przed wojną Kaleń przechodził zatem często z rąk do rąk. Powojenni "właściciele" PGR, w pałacu urządzili, przychodnię, przedszkole, biura i kilka mieszkań dla pracowników PGR. Jak wiele innych pałaców, pałac w Kaleniu został doprowadzony przez nowych użytkowników do ruiny. Zachowały się jedynie dwa kaflowe piece i schody prowadzące na piętro. W tym czasie kilkakrotnie próbowano odbudować pałac, ale ostatecznie w latach 70-ch Konserwator Zabytków pozyskał fundusze i pałac był remontowany przez prawie 18 lat. Pałac po remoncie miał być przeznaczony na pracownię Akademii Wychowania Plastycznego w Łodzi.

W tym celu dokonano wiele adaptacji i przeróbek w pałacu, szczególnie na pierwszym piętrze. Jak zwykle w tamtych czasach, prace zostały przerwane z braku pieniędzy. W celu ratowania przed dalsza dewastacją, pałac został przekazany dla istniejącego wtedy Polskiego Związku Filmowców, którzy mieli dokończyć remont . Okazuje się, że "filmowców" interesowały bardziej "imprezy rozrywkowe" od chęci wkładania pieniędzy w remont, i pałac nadal był niszczony poprzez zalewanie pięter z wadliwie wykonanych instalacji sanitarnych.
W latach 80-ch, pałac ponownie został "zabrany" przez gminę w Sadkowicach. Z braku pieniędzy jak też pomysłu na zagospodarowanie pałacu, gmina postanawia sprzedać pałac. W związku z przemianami jakie zaszły w Polsce, nabywcą mogła być osoba prywatna.
I tak ostatnim właścicielem pałacu od 2003 roku jest Czesław Adamowicz herbu własnego.

pałac w Kaleniu
zdjęcie przedstawia pałac w Kaleniu

Ustalono, że będzie to rodowy pałac rodu Adamowiczów, którzy potracili swoje dobra na Litwie pod Kejdanami, w Liplunach, Szatach itp. A obecny właściciel Czesław Adamowicz, to zesłaniec reżymu stalinowskiego na 8 lat na Syberię, i na 18 lat "wygnany"do USA, przez stan wojenny w Polsce. Pałac wzniesiony jest na planie prostokąta z portykiem kolumnowym i okrągłą wierzą. Elewacje zwieńczone są balustradową attyka z wazonami. Nie znamy nazwiska twórcy tego pałacu, zapewne musiał to być ktoś z kręgu Henryka Marconiego. W tej chwili w pałacu wykonano bardzo dużo prac remontowych, a przede wszystkim wystrój wnętrz, kominki, sale balowe, piwnice i pokoje gościnne. W tej chwili jest możliwość zorganizowania imprez nawet dla 200-tu osób.

W pałacu mieści się Muzyczne Studio Nagrań i po pokojach snuje się artystyczny duch, taki jaki istniał wtedy gdy Kazimierz Brandys w Kaleniu umieścił akcję zapomnianej dziś powieści "Antygona". Miejmy nadzieję, że po okresach "romantyzmu", "komunizmu" w pałacu nastał okres "normalizmu".

Czesław Chester Adamowicz, herbu własnego 
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com