Kronika

 

26 marca 2009 r., Gdańsk Zebranie członków Oddziału Gdańskiego ZSzP.

"Opowieści Sołowieckie – podróż do archipelagu Gułag"


 
            W dniu 26 marca 2009r Zarząd Oddziału Gdańskiego Związku Szlachty Polskiej zorganizował otwarte spotkanie dla swoich członków i sympatyków przy kawie i ciastku w kawiarence parafialnej przy Archikatedrze Oliwskiej, które zaszczycił też swoją obecnością gospodarz obiektu ksiądz Prałat dr Zbigniew Zieliński.

              Bardzo licznie przybyłych członków i sympatyków ZSzP ( ponad 40 osob), powiał Prezes Oddziału Gdańskiego ZSzP Bogdan Ciundziewicki i przedstawił prezenterkę tematu Panią Jadwigę Kopeć zapraszając do przedstawienia tematu „ Opowieści Sołowieckie – podróż do archipelagu Gułag” na pdstawie wrażeń z podróży odbytej w czerwcu 2008r.

            Mówi się o Wyspach Sołowieckich-ziemia święta, ziemia przeklęta.

Wyspy Sołowieckie znajdują się na Morzu Białym o trzy godziny płynięcia statkiem od Kiem przy szosie murmańskiej, ok. 150 km od kręgu polarnego.

Do przybycia mnichów prawosławnych, wybrzeże Morza Białego zamieszkiwały plemiona fińskie-karelskie. Pojawiali się nowogrodzcy koloniści. Na Sołowkach nikt nie odważał się jednak żyć na stałe.

            Na początku XV w.(r. 1429) przybyli na wyspy mnisi Zosima i Sawwatij, którzy pozostali na Sołowkach . Za nimi przybywali inni. Rozkwit klasztoru  przypada na XVI w.

Wówczas powstały główne zabudowania klasztoru z cerkwią Przemienienia Pańskiego, z refektarzem o pow. ok. 500m2, z tunelami w ścianach dla ogrzewania pomieszczenia. Budowle klasztoru odznaczają się dbałością o wygląd zewnętrzny, harmonię, detale, do dziś prezentują kunszt ciesielski dawnych mistrzów. Klasztor posiadał młyn, suszarnię napędzane wodą, cegielnię .W końcu XIV w. była to najsilniejsza twierdza Rusi.W XVII w. .księgozbiór  klasztoru liczył 1700 tomów i był najbogatszy w ówczesnej Rosji.

W r.1657 car Aleksy posłał na Sołowki nowe księgi cerkiewne. Mnisi odrzucili reformę.

Car posłał  tam 1000 wojowników. Klasztor bronił się osiem lat, potem spłynął krwią.

Do klasztoru przybyli nowi mnisi. Po latach ponownie zaczęli przybywać pątnicy .

            Na Sołowkach zima trwa od października do czerwca. Zakonnicy zajmowali się aklimatyzacją sprowadzonych tu roślin, urządzono ogród botaniczny z tunelami podziemnymi ogrzewanymi parą. Hodowano owoce i warzywa, a także kwiaty.

Mnisi zbudowali kamienną groblę łączącą dwie wyspy i oddzielającą od przestrzeni morskiej stawy rybne. W r. 1908 Siemens zbudował tu pierwsza w Rosji elektrownię wodną. W doku budowano łodzie o długości 35m

            Zwycięstwo rewolucji październikowej położyło temu kres. Na  Sołowkach  w r 1922 utworzono SŁON (Siewirnyje Łagiera Osobowo Naznaczenija) wiodący element GUŁagu.

Dewizą SŁON  była myśl wyrażona przez Lenina” Żelazną ręką zagonimy ludzkość do szczęścia „.To zaganianie trwało do r.1939, kiedy to władze, licząc się z wojną zdecydowały na Sołowki przenieść szkołę jungów, aby przygotowywać załogi dla floty północnej.

            Czas GUŁagu opisał A. Sołżenicyn. Liczby są przerażające. Ofiary terroru to 50-60 mln ludzi. Udział Sołowek ocenia się na ok. 1 mln ofiar, w tym 50tys. duchownych, 300tys budowniczych Kanału Białomorskiego, którzy byli głownie wysyłani z Sołowek.  

Sołowki epoki pierestrojki opisał dziennikarz z Gdańska, autor „Konspiry” Mariusz.  Wilk  .w książce „Wilczy notes”. Telewizja gdańska w latach 90-tych nakręciła film, mam też krótki film zrobiony przez Rosjan.

            Czasy SŁON wspomina się na Sołowkach niechętnie, pomija się je podczas oprowadzania turystów. Oprócz głazu ukrytego za domami, nie ma znaku upamiętniającego obóz i jego ofiary. Mieliśmy szczęście, bo poznaliśmy filozofa z Moskwy, który osiadł tu na stałe. On chciał mówić.

Pani Jadwiga przedstawiła temat bardzo interesująco i atrakcyjnie wspierając go multimedialnie filmem o wyspach Sołowieckich  i własnymi zdjęciami z pobytu tam.

             W drugiej części spotkania poświęconej sprawom organizacyjnym Gdańskiego Oddziału ZSzP, Prezes Bogdan Ciundziewicki  przedstawił sprawozdanie z działalności Oddziału Gdańskiego za rok 2008, oraz plan pracy na I półrocze b.r. Rozdano też bardzo długo oczekiwane, świeżo wydane Verbum Nobile..

 

Jeszcze parę zdjęć.


Opowieści Sołowieckie – podróż do archipelagu Gułag

Zbliżamy się do wyspy koło godz. 23
 
 
Opowieści Sołowieckie – podróż do archipelagu Gułag
 
Remont klasztoru trwa od lat 90-tych. Powoli przybywa tu pątników.


Opowieści Sołowieckie – podróż do archipelagu Gułag
 
Grobla na morzu między wyspami ok. godz. 24

 
Opowieści Sołowieckie – podróż do archipelagu Gułag

Jedyna pamiątka po Gułagu
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com