Kronika

 

28 listopada 2009 r., o kontradmirale Józefie Unrugu na spotkaniu Oddziału ZSzP we Wrocławiu

W dniu 28 listopada 2009 r. miało miejsce spotkanie Związku Szlachty Polskiej, Oddział we Wrocławiu. Odbyło się ono we wrocławskiej Karczmie Piastów Dworu Polskiego.

 

Głównym tematem była prelekcja red. dr Cezarego Sokołowskiego z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Integracji Kulturalnej, który przekazał zebranym szereg informacji o swoim dalekim krewnym, kontradmirale Józefie Unrugu – twórcy Polskiej Marynarki Wojennej oraz współtwórcy (m.in. obok Eugeniusza Kwiatkowskiego) portu i miasta Gdynia. Prelegent opowiedział o jego życiu zawodowym i rodzinnym, zaprezentował także szereg związanych z tym tematem fotografii. Szczególnie zabawne były anegdoty i powiedzonka samego admirała oraz jego niesamowita punktualność, której wymagał od wszystkich. Chlubną kartę w życiorysie admirała stanowi jego postawa jako dowódcy Polskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej. Był nieugięty wobec propozycji współpracy z armią niemiecką, składanych mu przez wroga po kapitulacji. Stwierdził nawet, że w 1939 r. zapomniał języka niemieckiego, i to mimo że sam był pochodzenia niemieckiego, a w czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej jako dowódca okrętu podwodnego.

W dalszej części spotkania hr. Michał Kwilecki h. Byliny – członek ZSzP przedstawił informację o konferencji naukowej w sprawie powołania Instytutu i Muzeum Kresów Wschodnich we Wrocławiu. Następnie pan Mieczysław Kopeć h. Kroje – Prezes Oddziału ZSzP we Wrocławiu – przypomniał o niedawnym uroczystym pochówku prochów historycznych Radziwiłłów, jaki miał miejsce w Dubinkach pod Wilnem na Litwie. Było to wielkie wydarzenie i uroczystość państwowa dla tamtejszej społeczności.

 

Na zakończenie wystąpiono z propozycją zaproszenia do Wrocławia pana Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego prezydenta R.P. na Uchodźstwie. Zwrócono się też do Oddziału Gdańskiego ZSzP z prośbą o podjęcie stosownych starań w celu nadania obecnemu Wzgórzu Szwedzkiemu w Gdyni imienia kontradmirała Józefa Unruga.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com