Kronika

 

9 grudnia 2009, spotkanie opłatkowe Gdańskiego Oddziału ZSzP

Spotkanie otworzył Prezes Oddziału, pan Bogdan Ciundziewicki h. Następ-Rudnica serdecznie witając ks. Arcybiskupa dr Tadeusza Gocłowskiego i prałata dr Zbigniewa Zielińskiego proboszcza Archikatedry w Gdańsku-Oliwie, przy wielkim aplauzie zebranych w kawiarence Archikatedry członków i sympatyków Związku Szlachty Polskiej.

Ks. Arcybiskup zaintonował kolędę co wszyscy ochoczo podjęli i kontynuowali dalej p odczytaniu ewangelii.


Znany z swego krasomówstwa i umiejętności wprowadzenia miłej, przyjacielskiej atmosfery ks. Arcybiskup w swoim wystąpieniu, podkreślił zadowolenie z odradzającej się tożsamości kulturotwórczej, z przechowywania  obyczajów oraz tradycji szlachecko-ziemiańskich, i z patriotyzmu jaki zawsze nosiła w sobie szlachta i polski dwór szlachecki, zaznaczył że jest to dowód na pozbywanie się komunizmu. Wspomniał też z żalem, że nie widzi młodzieży wśród nas, dodając szybko, że zna problemy dzisiejszych młodych ludzi i choć nie uważa, aby była to młodzież odizolowana od wartości swoich pradziadków, dziadków i rodziców to zaleca nam drążenie skały.

Przy przełamaniu się opłatkiem wszyscy nawzajem złożyli sobie życzenia, po czym było dalsze kolędowanie i co nieco dla pokrzepienia doczesnego bytu. Dzięki małżonce Prezesa Pani Marii mieliśmy okazję uraczyć nasze podniebienia pysznym piernikiem, którego smak wielu z nas zna jedynie z babcinej kuchni. Niezawodny był też kapitan K. Leśniewski, który na zebraniach zmienia się w ochmistrza dbając o zawartość naszych filiżanek.Opracowano przy współpracy i wykorzystaniu zdjęć Pani Barbary Thun.

Bogdan Ciundziewicki
Prezes Gdańskiego Oddziału ZSzP
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com