15 maja 2010 r., oddział ZSzP w Bydgoszczy zorganizował „I Sejmik Szlachty Pomorza i Kujaw - Zamek Bierzgłowski 2010

Celem Sejmiku, który odbył się w sobotę 15 maja 2010 roku, było zapoznanie jego uczestników z pracą i planami na przyszłość Oddziału ZSzP w Bydgoszczy, poznanie dziejów Ziemi Chełmińskiej oraz integracja Członków Oddziału, połączona z prezentowaniem wyników poszukiwań genealogicznych i wspólnym wypracowywaniem koncepcji dalszego rozwoju Związku.

Spotkanie uczestników nastąpiło przed pałacem w Ostromecku koło Bydgoszczy, gdzie zwiedzono zabytkowy kompleks: 2 pałace i park - dawne posiadłości rodów Ostromeckich, Mostowskich, Schonbornów i Alvenslebenów. Obecnie właścicielem tego pięknego kompleksu jest miasto Bydgoszcz. Ten urokliwy zakątek nazywany jeost przez mieszkańców "Bydgoskim Wilanowem". Zwiedzono też kościół w Ostromecku i dawną stację dyliżansową - poczty konnej. W dalszą trasę uczestnicy Sejmiku udali się swoimi samochodami.

Kolejnym etapem programu kulturalno - krajoznawczego był gotycki kościół w Czarnowie, pw. Św. Marcina, według tradycji w parafii założonej w 1222 r.

Po zwiedzeniu tej świątyni uczestnicy Sejmiku wzięli udział w dziękczynnej modlitwie za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Modlitwę poprowadził ks. Henryk Sychta.Następnie udano się do Górska pod Krzyż - Pomnik poświęcony ks. Jerzemu Popiełuszce. W tym wzruszającym miejscu uczestnicy w milczeniu zapalili znicz.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez uczestników Sejmiku był kościoł parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Górsku, w którym znajduje się słynna późnoromańska chrzcielnica z ok. 1230 r. oraz epitafia i malowidła fundacji szlachty protestanckiej. Przed kościołem znajdują stare zadbane groby księży i szlachty niemieckiej. Także w Górsku w 1814 roku urodził się Ernst Georg Lambeck - poźniejszy księgarz toruński, wydawca "Pana Tadeusza" (Toruń 1858).


Następnie uczestnicy Sejmiku udali się do Zamku w Bierzgłowie. Uroczyste spotkanie w Sali Rycerskiej zamku w Bierzgłowie otworzył Andrzej Bogucki h. Awdaniec -- prezes Oddziału Bydgoskiego Związku Szlachty Polskiej, który serdecznie powitał przybyłych członków ZSzP oraz gości z Bydgoszczy, Gdańska, Pruszkowa, Świecia, Torunia i Warszawy, a także przedstawicieli Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i PTZ Oddziału Kujawsko -- Pomorskiego w Toruniu oraz Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków, Oddział w Bydgoszczy.

Następnie przedstawiciele Rodów uczestniczących w Sejmiku prezentowali ich dzieje oraz przedstawiali wnioski dotyczące dalszej pracy Związku. Jerzy Żenkiewicz h. Półkozic, jeden z pionierów polskiego Internetu, wygłosił wykład pt. "Internet w badaniach genealogicznych", połączony z ciekawą medialną prezentacją.

Przy smacznym obiedzie, przygotowanym przez siostry z Diecezjalnego Centrum Kultury uczestnicy Sejmiku w serdecznej atmosferze dzielili się swoją wiedzą i przeżyciami. To integracyjne spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników Sejmiku. Na zakończenie Sejmiku w Kaplicy Zamkowej uczestnicy odmówili Modlitwę Pańską i pomodlili się za poległych, zamordowanych, zaginionych i zmarłych przodków wszystkich polskich rodów szlacheckich.

Za Zarząd :

  • Andrzej Bogucki h. Awdaniec - prezes,
  • Jerzy Żenkiewicz h. Półkozic - wiceprezes,
  • Romuald Kromplewski h. Korab - sekretarz,
  • Tomasz Kozłowski h. własnego - skarbnik,
  • Michał Krzysztof Styp - Rekowski h. własnego - członek zarządu.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com