16–25 kwietnia 2010 r., delegacja Bydgoskiego Oddziału ZSzP na wyprawie do Rosji

Dwaj przedstawiciele Związku Szlachty Polskiej z Oddziału w Bydgoszczy: Andrzej Bogucki i Jarosław Janczewski uczestniczyli w 20-osobowej wyprawie do Rosji w dniach 16-25.04.2010 r., zorganizowanej przez Bractwo Inflanckie, mające siedzibę w Bydgoszczy. Trasa liczyła razem przeszło 4 tys. kilometrów i głównie przebiegała szlakiem polskiego króla Stefana Batorego i Jego wojsk: BYDGOSZCZ – DAUGAVPILS (DYNEBURG) – SIEBIEŻ – NEWEL – WIELKIE ŁUKI – OSTASZKÓW – WAŁDAJ – STARA RUSSA – NOWOGRÓD WIELKI (NOWGOROD) – SANKT PETERSBURG – GATCZYNA – GDÓW – PSKÓW – IZBORSK – PECZORY – PSKÓW – AGŁONA (AGLONA) – DAUGAVPILS ( DYNEBURG) – BYDGOSZCZ.

Dnia 18.04.2010 r., tj. w dniu pogrzebu na Wawelu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką Marią Bractwo Inflanckie modliło się za ich dusze w monastyrze w Ostaszkowie. Członkowie bydgoskiej wyprawy Bractwa Inflanckiego, jako jedyni Polacy przebywali w Ostaszkowie, w miejscu internowania 6311 przez NKWD polskich jeńców wojennych, których zamordowano w Kalininie (Twerze). W tym szczególnym dniu chcieliśmy w ten właśnie sposób zamanifestować naszą łączność z Wawelem. Jeńcy przebywali w byłym prawosławnym klasztorze, skąd komuniści wypędzili zakonników w okresie międzywojennym i zorganizowali więzienie - łagier, na wyspie Stołobnyj nad jeziorem Seliger. Od kilku lat klasztor jest pięknie odrestaurowany i jest celem wielu pielgrzymek. Na murach klasztoru znajdują się dwie pamiątkowe tablice, w języku polskim i rosyjskim, które na wstępie informują przybyszów o więzionych tu jeńcach. Bracia Inflanccy w przed bramą klasztoru w Ostaszkowie modlili się i zapalili znicze oraz złożyli wiązankę kwiatów z wstęgami flag narodowych Polski i Rosji. Wielki Mistrz Bractwa Inflanckiego Stefan Pastuszewski poprowadził uroczystość patriotyczno–religijną. Po omówieniu historycznym tematu, zaśpiewaliśmy „Jeszcze Polska nie zginęła” i odmówiono modlitwę. Jeden z Braci Inflanckich 24 letni Marek Pankanin student IV roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku namalował obrazek, przedstawiający golgotę jeńców polskich, który uroczyście przekazano mnichom klasztoru.


Warto też zaznaczyć, że swego czasu przeor tego klasztoru zwrócił się do przeora klasztoru paulinów na Jasnej Górze z prośbą o kopię cudownego obrazu Matki Bożej, którą otrzymał. Kopię tego obrazu mnisi prawosławni udostępnili w celach modlitewnych Bractwu Inflanckiemu. W centrum klasztoru – monastyru Nilowa Pustynia pośród ikon prawosławnych, cerkiewnego śpiewu, zapachu kadzidła, palonych świec i jasnogórskiej Królowej Polski Bracia Inflanccy modlili się za zmarłych w katastrofie pod Smoleńskim 10.04.2010 r.

Reportaż z Wyprawy do Rosji pt. „Zrujnowane imperium” opublikował w Expressie Bydgoskim z dnia 7.05.2010 r. red. Krzysztof Błażejewski, uczestnik wyprawy.

Więcej zdjęć z wyprawy do Rosji znajdą Państwo w Galerii Zdjęć.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com