20 lutego 2010 r., o działalności Narodowego Centrum Kultury i o nowym szlacheckim numizmacie z Mennicy Polskiej na spotkaniu Oddziału ZSzP w Warszawie

W dniu 20 lutego 2010 r. w sali konferencyjnej Muzeum Niepodległości (dawny pałac Przebendowskich)  odbyło się zebranie Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Warszawie, któremu przewodniczył pan Adam Antoni Pszczółkowski – Prezes Oddziału.

Uczestnicy spotkania mieli m.in. możliwość wysłuchania niezwykle interesującej prelekcji pana Michała Laszczkowskiego – rzecznika prasowego Narodowego Centrum Kultury. Na przykładzie działalności Centrum, będącego państwową instytucją kultury, prelegent przybliżył zebranym nowoczesne metody promocji tej najnowszej i tej trochę starszej historii Polski.  Prelekcji towarzyszyła prezentacja komputerowa przedstawiająca ostatnie działania medialne Narodowego Centrum Kultury, takie jak np. radiowe i telewizyjne spoty poświęcone 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 70. rocznicy zbrodni katyńskiej czy też 20. rocznicy wyborów w ’89 roku.


Kolejnym punktem zebrania była premiera numizmatu Mennicy Polskiej S.A. przedstawiającego na rewersie herb Kościesza. Jest to już kolejny – po numizmacie z herbem Jastrzębiec – numizmat z kolekcji zatytułowanej „Herbarz Szlachty Polskiej”, poświęconej najbardziej znanym polskim herbom szlacheckim.

Powyższa kolekcja numizmatów Mennicy Polskiej S.A. powstaje przy poparciu Związku Szlachty Polskiej i aktywnym udziale członków Związku. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że autorem projektu graficznego numizmatów (tak awersu jak i rewersu) jest pan Waldemar Malinowski – Konsultant Związku do spraw plastycznych i heraldycznych. Projekt od strony merytorycznej konsultowany jest natomiast z panem Kajem Małachowskim – Konsultantem Związku do spraw heraldycznych, który jest również autorem opisów herbów załączanych do każdego numizmatu.

Pan Kaj Małachowski dokonał też w czasie spotkania prezentacji numizmatu, który – podobnie jak numizmat z herbem Jastrzębiec – dostępny będzie w sprzedaży w liczbie 2000 sztuk.


Po zakończeniu prezentacji uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu numizmatów.

Zgodnie z tradycją, chętni udali się po zebraniu na wspólny obiad do restauracji ”U Fiszera” przy Pl. Bankowym.

Więcej zdjęć ze spotkania Oddziału ZSzP w Warszawie znajdą Państwo w Galerii Zdjęć.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com