Kronika

 

17 listopada 2011 r., wykład Prezesa Bydgoskiego Oddziału ZSzP Andrzeja Boguckiego o kulturze ziemiańskiej i szlacheckiej wygłoszony w ramach bydgoskiej „Debaty czwartkowej”

W Sali Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki 17.11.2011 r. odbyła się kolejna "Debata czwartkowa". Tym razem dotyczyła dziedzictwa kultury szlacheckiej i ziemiańskiej. Wykłady wygłosili Andrzej Bogucki i Maciej Obremski. Całość prowadził Włodzimierz Moch.

Temat debaty: "Dziedzictwo kultury szlacheckiej i ziemiańskiej w regionie Pomorza i Kujaw". Paneliści przedstawili część historyczną dziedzictwa, która zachowała się w źródłach i publikacjach oraz stan materialny, jaki zachował się w postaci, pałaców, dworów i dworków w regionie kujawsko-pomorskim, przypomnieli spuścizną duchową, pozostawioną przez szlachtę. Przedstawione zostały źródła pisane – literatura piękna, reprodukcje malarskie, portrety trumienne i pejzaże, pamiętniki, prasa itp., ale także wzory dworskiego savoir-vivre'u, wartości i normy obyczajowe przestrzegane przez szlachtę i ziemiaństwo, jej zajęcia, rozrywki, wizyty gości, zjazdy rodzin i rodów, polowania. Życie, które toczyło się wokół prac rolniczych, w rytmie świąt i pór roku, w ścisłej więzi z przyrodą, kulturalne promieniowanie dworów i zaścianków, folwarków, zarówno na najbliższe otoczenie, jak i na życie ekonomiczne kulturalne regionu i kraju.

Przybyli goście, przedstawiciele rodów szlacheckich i ziemiańskich, historycy i studenci, przedstawili swoje świadectwa szlacheckiego dziedzictwa i genealogii swoich rodów. Pośród przyniesionych pamiątek bydgoszczanin Marian Mroziński przyniósł oryginalny Herbarz z 1790 roku. W dyskusji uczestniczyło kilka osób. Marek Chamot, dyrektor Instytutu Kulturoznawstwa, podziękował wszystkim za zorganizowanie debaty. Maciej Obremski zaproponował, aby kulturą polskiego sarmatyzmu zainteresować kraje Unii Europejskiej. Jest to bogata tradycja wielonarodowej Rzeczypospolitej.

Debata była częścią projektu "Pracownia Regionalistyczna - dziedzictwo kultury ziemiańskiej regionu kujawsko-pomorskiego", który jest dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego".

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com