Kronika

 

Wystawa o zagładzie dworów w woj. białostockim otwarta

W dniu 16 września 2012 r. na terenie Białostockiego Muzeum Wsi pod Osowiczami miało miejsce otwarcie wystawy zatytułowanej „Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939".

Wystawa przy pomocy plansz zawierających bogaty materiał ikonograficzny wraz ze stosownymi opisami i wyjaśnieniami historycznymi prezentuje straty, jakie w czasie II wojny światowej w wyniku działań okupanta niemieckiego i sowieckiego, a także po roku 1944 w związku z działalnością PKWN ponieśli przedstawiciele warstwy ziemiańskiej. Poszczególne plansze zawierają zarówno dane zbiorcze, jak też dramatyczne historie wybranych rodzin ziemiańskich, w tym m.in. rodzin członków ZSzP: Borewiczów h. własnego z folwarku Klejwy (pow. Suwałki), Kozłowskich h. własnego z majątków Żytorodź i Golnie (pow. Grodno), Szrzedzińskich h. Leliwa właścicieli folwarku Turośń Kościelna (pow. Białystok), czy też Władyczańskich herbu Zaremba z majątków Skarbiec i Sedelniki (pow. Wołkowysk).


Swoją niezapomnianą atmosferę wystawa zawdzięcza także stylowym wnętrzom modrzewiowego dworu z Bobry Wielkiej (pow. Sokółka), w których została umiejscowiona. Dwór ten w 1984 r. został przeniesiony w celach muzealnych do Białostockiego Muzeum Wsi.


Twórcą wystawy jest Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. W jej przygotowanie szczególnie zaangażowany był dr Łukasz Lubicz-Łapiński z Oddziału IPN w Białymstoku, będący również Prezesem Oddziału ZSzP w Białymstoku.


Na otwarciu wystawy obecni byli także członkowie białostockiego Oddziału ZSzP. Zarząd Główny naszego Stowarzyszenia reprezentował pan Michał Niemirowicz-Szczytt – Członek ZG ZSzP.

Wystawa będzie otwarta do 30 października br.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com