Kronika

 

Pogrzeb śp. Mieczysława Kopcia

Pogrzeb śp. Mieczysława Kopcia
– założyciela i Prezesa Oddziału ZSzP we Wrocławiu w latach 1999 - 2014

W dniu 4 września 2014 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Mieczysława Kopcia – założyciela i Prezesa Oddziału ZSzP we Wrocławiu w latach 1999-2014, który odszedł od nas dnia 1 września br.

Rodzina, przyjaciele i znajomi, w tym członkowie Oddziału Wrocławskiego ZSzP spotkali się w stolicy Dolnego Śląska na mszy w kościele św Wawrzyńca. Miała ona niezwykle uroczysty charakter, była koncelebrowana przez sześciu księży, a przy trumnie pełniły straż dwie damy i sześciu kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego członkiem od 10 lat był Mieczysław Kopeć.

Zmarły spoczął na cmentarzu Św. Wawrzyńca – niewielkim, starym cmentarzu, położonym w centrum Wrocławia. Dołączył do pochowanych tu swoich rodziców.

1m2m3m

W imieniu rodziny i przyjaciół śp. Mieczysława Kopcia pożegnał jego przyjaciel z czasów młodości, który przypomniał o szerokich zainteresowaniach i aktywnościach zmarłego. Koledzy z pracy podkreślili dokonania zawodowe Mieczysława Kopcia, a przedstawiciele Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarności” jego zasługi z okresu organizacji Solidarności i stanu wojennego. W imieniu Związku Szlachty Polskiej wystąpił Andrzej Kopeć z Oddziału Gdańskiego ZSzP, który pożegnał Mieczysława Kopcia jako członka Związku Szlachty Polskiej, założyciela i wieloletniego Prezesa Oddziału Wrocławskiego.

Na grobie zostały złożone wieńce m.in. od Oddziału Wrocławskiego i Oddziału Gdańskiego ZSzP.

Mieczysława Kopcia poznałam 10 lat temu w ZSzP jako Prezesa Oddziału we Wrocławiu oraz jako dalekiego kuzyna mojego męża Andrzeja Kopcia. Widziałam jego niepełnosprawność ruchową, spowodowaną nękającą go chorobą – stwardnieniem rozsianym. Jednocześnie podziwiałam niezwykłą energię, wolę działania, zainteresowanie światem i poczucie humoru połączone z tolerancją dla ludzkich przywar.

Wspominając Mieczysława Kopcia nie sposób nie pamiętać o wspaniałej kobiecie – jego żonie Stefanii, z którą nie tylko dzielił życie rodzinne i wychowanie dzieci, ale która również dzielnie wspierała go w działalności społecznej i w walce z chorobą.

Jadwiga Kopeć

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com