Kronika

 

V Sejmik Szlachty Pomorza i Kujaw

Za Wiarę, Króla i Prawo – Pro Fide, Rege et Lege


V Sejmik Szlachty Pomorza i Kujaw został zorganizowany przez Oddział Związku Szlachty Polskiej w Bydgoszczy, w sobotę 24 maja 2014 r. w dworze w Przysieku k/ Torunia, w pięknej Ziemi Chełmińskiej. Dzisiejszy zespół dworsko–parkowy w Przysieku jest w posiadaniu Ośrodka Szkoleniowego Caritas Diecezji Toruńskiej. Oprócz członków ZSzP w Sejmiku uczestniczyli też członkowie Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego oraz zaproszeni naukowcy. Jak zawsze było to integracyjne spotkanie środowiska szlachecko–ziemiańskiego. Celem tegorocznego Sejmiku było przypomnienie i popularyzacja szlacheckich tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem wywodzących się z sarmackiej tożsamości idei konserwatywnych i narodowych.


V Sejmik w dworze w Przysieku otworzył prezes dr Andrzej Bogucki h. Awdaniec, który powitał wszystkich przybyłych zawołaniem Za Wiarę, Króla i Prawo, po czym przedstawił tradycje i cele organizowania sejmików oraz program tegorocznego V Sejmiku Szlachty Pomorza i Kujaw. Red. Waldemar Chełchowski h. Lubicz poprowadził wspólną modlitwę. Następnie zostały wygłoszone dwa wykłady: 1. „Historia zespołu dworsko – parkowego w Przysieku od zarania do 2002 roku” (mgr Jerzy Żenkiewicz – wiceprezes OB ZSzP, z-ca dyrektora Uczelnianego Centrum Informatycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). 2. „Polski konserwatyzm i monarchizm” ( prof. dr hab. Jacek Bartyzel – kierownik Katedry Hermeneutyki Polityki, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika).


Zgodnie z tradycją Sejmików, po wysłuchaniu wykładów dr hab. Tomasz Kozłowski h. własnego ogłosił wyniki konkursu na najlepszy tradycyjny strój turystyczno – majówkowy, z akcentem szlacheckim. W kategorii Dam zwyciężyła mgr Urszula Bogucka, a w kategorii Panów prof. dr hab. Jacek Bartyzel. Następnie uczestnicy Sejmiku zostali zaproszeni na wspólny obiad w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej, gdzie przy suto zastawionym stole mieli okazję podzielić się wrażeniami z Sejmiku i nawiązać bliższe towarzyskie relacje. Wzniesiono toast nalewką ze Żmudzi, której receptura jest przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinie p. Jerzego Żenkiewicza. Po obiedzie odbyło się zwiedzanie zespołu dworsko – parkowego i cmentarza dawnych właścicieli, należących do niemieckiego rodu Neumann.

{webgallery}{/webgaller}

Komitet Organizacyjny stanowili: Andrzej Bogucki h. Awdaniec – prezes Oddziału ZSzP w Bydgoszczy, Jerzy Żenkiewicz h. Półkozic – wiceprezes Oddziału ZSzP w Bydgoszczy i Tomasz Kozłowski h. własnego – skarbnik tegoż Oddziału.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com