Kronika

 

Festiwal Chopin en Vacances 2019


 
Szanowni Państwo,
Festiwal Chopin en Vacances organizowany był w roku 2019, już po raz trzeci z rzędu pro bono dla przypomnienia inspirujących letnich wakacji młodego Fryderyka Chopina spędzanych dwukrotnie na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie gościł i koncertował we dworach i pałacach miejscowej szlachty i arystokracji, poprzedzany sławą genialnego młodzieńczego wirtuoza fortepianu.
W tym roku Chopin en Vacances dotarł również na Mazowsze i Ziemię Łęczycką.
Do udziału w festiwalu Chopin en Vacances zaprosiliśmy jak zwykle najwybitniejszych młodych artystów w „wieku chopinowskim”- uczniów i absolwentów  słynnej Szkoły Muzycznej II Stopnie im. Zenona Brzewskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W ciągu tegorocznych wakacji odbyło się pięć koncertów festiwalowych. Z racji przypadającego właśnie Roku Moniuszkowskiego, część koncertów festiwalowych poświęcona była również twórczości Ojca Opery Narodowej.
Festiwal Chopin en Vacances'2019 rozpoczął się koncertem w dniu 9 czerwca (niedziela) o godzinie 14:00 we dworze w Parskach, gmina Świnice Warckie na Ziemi Łęczyckiej.
W imieniu Stowarzyszenia Dwór Parski nad Nerem organizatorzy festiwalu Chopin en Vacances zaprosili na Uroczysty Koncert, który odbył się w 210 lat od wybudowania istniejącego do dziś i odzyskanego przez dawnych właścicieli dworu i dedykowany będzie obecnym właścicielkom:
Teresie z Kretkowskich Kiersnowskiej i Marii z Kretkowskich Sławińskiej,
córkom przedwojennych właścicieli Parsk - Antoniego i Joanny z Olszowskich Kretkowskich.
Na historycznym fortepianie marki: Ernst Kaps (Drezno) z roku 1888 utwory Chopina, Beethovena i Paderewskiego wykonał Wojciech KRUCZEK, a po przerwie Mikołaj SEROKA wykonał utwory Paderewskiego i Chopina.
Dnia 23 czerwca (niedziela) o godz. 14:00 w parku krajobrazowym doliny Wkry w Łazach, Miasto i Gmina Lubowidz na Mazowszu odbył się kolejny koncert festiwalowy, podczas którego w pierwszej części wystąpił pianista Szymon DRABIŃSKI wykonując utwory Chopina, Liszta i Szymanowskiego. Dodatkowo gościnnie dwa utwory Chopina wykonał młodszy brat Szymona Jakub DRABIŃSKI. Po przerwie Burmistrz Miasta i Gminy Lubowidz p. Krzysztof Ziółkowski zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Ewa BANASIAK sopran, Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor.
 Dnia 14 lipca (niedziela) o godz. 17:00 w ruinach dworu obronnego w Radzikach Dużych, Gmina Wąpielsk na Ziemi Dobrzyńskiej, odbył się trzeci z koncertów festiwalowych podczas którego w pierwszej części wystąpił ze swoim recitalem złożonym z utworów Chopina i Rachmaninowa pianista Paweł WOJCIECHOWSKI. Po przerwie Wójt Gminy Wąpielsk p. Dariusz Piotr Górski zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor, Łukasz SKROBEK baryton.
Dnia 21 lipca (niedziela) o godz. 14:00  w parku podworskim w Skrwilnie, Gmina Skrwilno na Ziemi Dobrzyńskiej podczas czwartego z koncertów festiwalowych w jego pierwszej części z recitalem złożónym z utworów  Beethoven, Chopina, Mendelssohna-Bartholdyego i Liszta wystąpił pianista Antoni KAWECKI. Po przerwie Wójt Gminy Skrwilno p. Dariusz Kolczyński zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor, Jasin RAMMAL-RYKAŁA bas-baryton.
Koncert finałowy Miedzynarodowego Festiwalu Chopin en Vacances'2019 odbył się dnia 25 sierpnia (niedziela) o godz. 17:30 we wnętrzach dworu Wyręba Korsaków h. Korsak  na Ziemi Dobrzyńskiej. Na koncert zaprosili Korsakowie z Wyręby: Michał Korsak h. Korsak prezes Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej  z małżonką Beatą.
Na  historycznym fortepianie marki "Małecki" z roku 1898 wystąpiła z repertuarem złożoym z utworów Chopina japońska pianistka Miho NISHIMURA .
Festiwal Chopin en Vacances zaskarbił już sobie wielką sympatię szerokiego gronana oddanych słuchaczy i na dobre wpisał się w kalendarz kulturalny Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Ziemi Łęczyckiej, stąd z prawdziwą przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, że w przyszłym sezonie festiwalowym będziemy kontynuować nasze wakacyjne koncerty, a Chopin en Vacances'2020 zapowiada się na bardzo wysokim poziomie artystycznym i dostarczy nam z pewnością niezapomnianych muzycznych wrażeń.
Patronatem Honorowym koncerty Chopin en Vacances '2019 objęło:
• Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od dnia 14 lipca) ,
• Związek Szlachty Polskiej
• Fundacja Polska-Europa-Polonia.
Patronatem antenowym objęła  zeszłoroczną edycję Festiwalu Chopin en Vacances TVP Kultura, TVP 2 informowała w programie "Super Express", w TVP 3 Bydgoszcz, odbywały się audycje ra-diowe w  RDC  i radio PiK. W roku 2019 nasz festiwal był obecny w relacjach i reportażach:
TVP S.A. Poland In, TVP S.A. Polonia, "Kuriera Żuromińskiego", radia PiK, Radia 7 oraz III Pro-gramu Polskiego Radia - popularnej "Trójki".
Tu można nas zobaczyć i o nas posłuchać:
• TVP S.A. Poland In, TVP S.A. Polonia reportaż filmowy z koncertu we dworze Wyręba,
• III Program Polskiego Radia - popularnej "Trójki", audycja z koncertu w Łazach Gmina Lubowidz.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com