Gieczno

Gieczno koło Zgierza


Na trasie ze Zgierza do Piątku znajduje się Gieczno. Tutejszą parafię erygował arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba. Kościół natomiast został ufundowany przez książąt łęczyckich. Obecna świątynia pod wezwaniem św. Jakuba i Wszystkich Świętych zawiera kilka ciekawych zabytków, m.in. obraz św. Stanisława Kostki ofiarowany przez właściciela Gieczna Zendriona Maszkowskiego i epitafium Heleny z Pokrzywieckich Gomolińskiej († 1808) - podkomorzyny łęczyckiej.


Około 200 metrów na północ od kościoła położony jest cmentarz parafialny. Po lewej stronie alei głównej, około 100 metrów od bramy znajduje się oryginalny, secesyjny pomnik z czerwonego piaskowca ze wspaniałą, wypukłorzeźbioną stylizacją iglastych gałęzi i szyszek. Pochowano tu Wacława Habdank - Kołaczkowskiego (l. 52, † 8 XI 1918) oraz Oleńkę Olszowską (1914, † 6 VII 1920). Pomnik wystawiły siostry Wacława.


Około 20 metrów dalej, po lewej stronie alei umiejscowiono obejście grobowe. Za skromnym ogrodzeniem umieszczono dwa obrobione głazy granitowe w kształcie steli zwieńczonych kutymi krzyżami. Na prawym monumencie zamontowano okrągły, wypukły medalion z metalu z wizerunkiem profilu młodej kobiety. Jest to prawdopodobnie Halina Brochwicz - Ogrodowicz (l. 19, † 6 II 1902). Na głazie z lewej znajduje się epitafium Heleny z Kryńskich Brochwicz- Ogrodowicz (2 VII 1848 - 17 V 1910). Pod danymi wykuto wiersz :

Spokój ci wieczny w wyższej krainie
gdzie ból nie mieszka, gdzie łza nie płynie
gdzie duch od walki życia bezpieczny
Spokój Ci wieczny !

Mirosław Pisarkiewicz
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com