Grodzisko

Grodzisko koło Świnic Warckich cmentarz rzymskokatolicki


Grodzisko leży w dolinie Neru opodal Świnic Warckich w Ziemi Łęczyckiej (około 20 km na zachód od Łęczycy). Cmentarz położony jest na wzgórzu około 300 metrów na wschód od kościoła.

Na północno - zahodnim krańcu wzgórza cmentarnego znajduje się neoklasycystyczny monument z prostokątnych płyt żeliwnych lekko pochylonych do środka i przykrytych okapem z żeliwa, na szczycie której umieszczono kolumienkę z amforą (urną ?).O kolumienkę oparta jest figurka Ukrzyżowanego, która jest zniszczona i być może pochodzi z innego grobu. Od frontu znajduje się epitafium z wypukle odlanymi literami, tworzącymi napis:

Śp. Karolowi
Kozaneckiemu
dziedzicowi dóbr
Zbylrżyce urodzonemu
dnia 4 listopada 1792 r.
zmarłemu d: 5 marca 1851 r.
Wzorowemu mężowi
najlepszemu ojcu
stroskana żona wraz
z osieroconymi dziećmi
ten pomnik stawiają
Pokój Jego Duszy


Ciekawostką powyższego napisu jest podanie nazwy majątku, z tak frapującym błędem odlewników. Obecnie miejscowość ta nosi nazwę Zbylczyce - znajduje się się tam, w zdewastowanym parku, okazały pałac. Od grodziska dzielą Zbylczyce jakieś trzy kilometry w kierunku zachodnim.


Na szczycie cmentarnego wzgórza, około 15 metrów na prawo od kaplicy usytuowany jest neoklasycystyczny monument wykonany także z żeliwa. Na dwustopniowej, żeliwnej podstawie ustawiono takiż prostopadłościan z epitafium na froncie, zwieńczony szerszą od niego konstrukcją z akroteriami żeliwnymi w narożnikach i tympanonikami pośrodku. Na frontowym tympanoniku zamocowano wypukły wieniec. Sądząc z leżących przy monumencie fragmentów, pomnik posiadał ozdobę w formie pochodni zwróconych zapewne płomieniem w dół i być może ozdobne ogrodzenie. Na szczycie pomnika zachowała się bardzo bogata podstawa nieistniejącego krzyża. Epitafium z wypukłych liter informuje, że:


Tu spoczywają zwłoki
Jana barona
Stokowskiego
urodzonego dnia
18 listopada 1806 roku
zmarłego dnia
10 listopada 1853

Pokój Duszy Jego


Przy samej kaplicy, z jej prawej strony, znajduje się bezstylowy pomnik z otynkowanej cegły, zwieńczony metalowym krzyżem. Na niewielkiej tabliczce z marmuru wyryto napis:

Tadeusz OKSZA
Orzechowski
właściciel Zbylczyc
zginął tragicznie
8 IX 1939
przeżywszy lat 50


Obok powyższego grobu istnieje niezwykle ciekawy pomnik wykonany z żeliwa. Nie jest to raczej szlachecki pochówek, ale ... wykluczyć się nie da. Warto jednak o nim wspomnieć. Pomnik otoczony jest ozdobnym ogrodzeniem z żeliwa. Zdobią go pochodnie skierowane pochodniami w dół. Niegdyś monument wieńczył krzyż stojący teraz przy ogrodzeniu. Pod tym bogato zdobionym pomnikiem pochowana jest Ludwika z Hannequin'ów Huisson, wdowa po pułkowniku Kom : Wojsk : B : Wojsk : Pol : zmarła 10 kwietnia 1864 roku.

Mirosław Pisarkiewicz
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com