Jeziorsko

Jeziorsko - cmentarz rzymskokatolicki

Jeziorsko jest wsią sołecką w gminie Warta w powiecie sieradzkim. Leży około 25 km na zachód od Sieradza. W centrum miejscowości na wprost kościoła znajduje się cmentarz rzymskokatolicki.

Obok wejścia po lewej stronie alei głównej ulokowano potężną płaską płytę z piaskowca wykonaną w firmie kamieniarskiej Alfreda Fiebigera w Kaliszu. W górnej części płyty wykuto herb Dunin z klejnotem. Spoczął tu Marian Dunin-Borkowski (*20 września 1860 w Obodówce na Podolu - +30 maja 1913 w Ustkowie Ziemi Kaliskiej) - administrator dóbr Ustków i Rożdżały. Płytę ufundowali "wdzięczni za niestrudzona pracę Kazimierzostwo Tymowscy".


Obok kaplicy cmentarnej leżącej przy końcu alei głównej znajduje się płaski nagrobek wykonany w firmie A. Fiebigera w Kaliszu. Spoczął pod nim ksiądz Bolesław Zieliński (*2 marca 1866 - + 22 grudnia 1930) - proboszcz parafii Jeziorsko. Nagrobek ufundowali "zacnemu Obywatelowi i czcigodnemu duszpasterzowi Stanisław i Zdzisław Kamoccy z Ustkowa".
Obok nagrobka ks. Zielińskiego znajduje się pokaźnych rozmiarów płyta z piaskowca. Płyta jest zarośnięta i wymaga odczyszczenia. Z ledwie widocznych fragmentów wynika, że spoczywa tu ziemianka, zmarła najprawdopodobniej w dobrach własnych, pochodząca z rodziny Grochowskich.

W połowie drogi między bramą a kaplicą po prawej stronie cmentarza w alejce bocznej usytuowano grobowiec z cegły zwieńczony metalowym krzyżem. Na grobowcu umieszczono kilka epitafiów z marmuru i z żeliwa. Spoczęli tu: Józef Dłużniakiewicz (l. 72 - +2 sierpnia 1928) - były obywatel ziemski. Józef Dłużniakiewicz (l. 65 - +25 lutego 1884) - dziedzic dóbr Wacławowa. Wiktoria z Doruchowskich Dłużniakiewicz (l. 47 - +24 lipca 1878). Ewa z Dłużniakiewiczów Kokeli (* 23 grudnia 1851 w Gawłowicach - + 23 stycznia 1888 w Zadąbrowiu). / Pod koniec XIX wieku niejaki Kokeli był burmistrzem Łęczycy/. Waleria z Dłużniakiewiczów Malinowska ( l. 64 - +24 marca 1892)

Mirosław Pisarkiewicz
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com