Tubądzin

Cmentarz rzymskokatolicki w Tubądzinie koło Sieradza


Tubądzin położony jest około trzech kilometrów w bok od trasy z Sieradza do Kalisza. Miejscowość słynie przede wszystkim z dworu będącego obecnie Muzeum Wnętrz Dworskich, zwanym od niedawna Muzeum Walewskich. W jego wnętrzach znajduje się wspaniała kolekcja portretów członków tego znamienitego rodu, będącego w przeszłości właścicielami Tubądzina i sąsiedniego Inczewa.

Dwór klasycystyczny w Tubądzinie został wzniesiony w XVIII wieku przez kasztelana konarskiego sieradzkiego Macieja Zbijewskiego herbu Rola. Z czasem przeszedł w ręce rodu Walewskich herbu Colonna. Ostatnim właścicielem Tubądzina był w latach 1892 – 1939 Kazimierz Colonna-Walewski.

Adam Colonna Walewski


Około 800 metrów od dworu, na malowniczym wzgórzu, istnieje cmentarz miejscowej parafii rzymsko-katolickiej. Zachowało się na nim kilka pochówków szlacheckich. Na samym szczycie cmentarnego wzgórza, po prawej stronie ulokowanego tam ołtarza, znajduje się neoklasycystyczny grobowiec. Na jego tympanonie umieszczono marmurową płytę epitafijną Adama Dołęga-Otockiego ( l. 75 + 17 XI 1901) – byłego właściciela Dziebendowa (sic !). Na frontonie wmurowano jeszcze trzy płyty: najwyższa, wykonana z jasnego piaskowca, poświęcona jest Antoninie z Lizaków, primo voto Psarskiej, secundo voto Otockiej ( l. 74 - + 9 III 1890 ), niższa, także z jasnego piaskowca, upamiętnia Franciszka Ludwika Psarskiego ( l. 72 - + 17 VIII 1848 ). Obok umieszczono płytę z marmuru ku czci Ewy z Otockich Mieszczańskiej, urodzonej w Dziebędowie (sic !) – (4 XII 1853 – 5 V 1936 ).

Niemal pod szczytem, po lewej stronie wzgórza, zachował się nieciekawy, niegdyś być może neogotycki, grobowiec z otynkowanej cegły z tablicą z czarnego granitu z napisem :

Grobowiec
Rodziny
Colonna Walewskich

z Inczewa i z Tubądzina.

Po lewej stronie grobowca Walewskich postawiono w ostatnich latach współczesny pomnik w formie dużej płyty z jasnego granitu , ufundowany przez parafię Tubądzin. Na płycie wykuto napis:

Powstaniec z roku 1863
Bronisław Zewuski
kawaler lat 83 liczący
były administrator dominium
Inczew
umarł we wsi Inczewie
3 VII 1924 roku.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com