Verbum Nobile

 

Historię narodów spisali kronikarze.

Narody wspominają ich z szacunkiem.

Każda rodzina ma swoją historię, choć nie każda swoich kronikarzy.

Historia

Verbum Nobile 18
Pismo "Verbum Nobile" powstało w 1992 roku, jeszcze przed założeniem Związku i do dziś towarzyszy naszym poczynaniom.

Założycielem i pierwszym Redaktorem Naczelnym "Verbum Nobile" był Ireneusz Stanisław Osiński, który w grudniu 1992 roku z pomocą gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego opublikował pierwszy numer nowego Pisma. Pismo stopniowo zdobywało popularność wśród trójmiejskich czytelników. Z czasem pismo pojawiło się w ofercie kilku Księgarni Naukowych w Polsce: m.in. Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa w Warszawie. Odtąd grono Czytelników stale wzrasta obejmując nie tylko granice Polski, ale także prenumeratorów z Europy Zachodniej i Ameryki.

W tym miejscu chcielibyśmy uczcić pamięć pierwszego Sekretarza Redakcji, nieodżałowanego Ś.P. Janusza Kalinowskiego - Ziemianina, absolwenta Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Członka Korporacji Akademickiej Sarmatia, żołnierza Armii Krajowej (ps. "Wojciech"), Powstańca Warszawskiego. Jego ofiarna praca i oddanie pomogły Pismu przejść niełatwy okres początków.

W 1994 roku do grona Redakcyjnego dołącza Marcin Michał Wiszowaty, który obejmuje po śp. Januszu Kalinowskim funkcję Sekretarza Redakcji. W 1998 roku Redakcja wzbogaca się o Redaktora Graficznego - Waldemara Malinowskiego. W tym samym roku następuje kolejne przełomowe wydarzenie w historii Pisma. "Verbum Nobile" staje się oficjalnym organem prasowym Związku Szlachty Polskiej. Otrzymuje nową szatę graficzną i winietę. Rok 1999 przynosi zmianę na stanowisku Redaktora Naczelnego, które obejmuje Marcin M. Wiszowaty.

Po przeniesieniu siedziby Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej do Warszawy w 2008 roku został przerejestrowany również adres redakcji Verbum Nobile. Mieści się ona obecnie w głównej siedzibie naszego stowarzyszenia przy ul. Żurawiej 43 lok. 110 w Warszawie.

Osoby zainteresowane nabyciem bieżącego i starszych numerów Verbum Nobile prosimy o kontakt z redakcją poprzez adres e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. bądź listownie na adres siedziby Związku Szlachty Polskiej – ul. Żurawia 43 lok. 110, 00-680 Warszawa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com