Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Wilczyn

Cmentarz rzymskokatolicki w Wilczynie


Wilczyn jest dawnym miastem, a obecnie wsią w pow. konińskim. Na wprost późnogotyckiego kościoła jest położony cmentarz. Wiedzie na jego teren brama z roku 1877. Na cmentarzu jest kilka charakterystycznych grobowców, które być może należały do okolicznej szlachty ( np. grobowiec Karnkowskich), ale jednoznacznie ustalić tego nie można. Ciekawostką nekropolii są groby urzędników rosyjskich z okresu zaborów.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Witonia

Cmentarz parafialny w Witoni


Witonia leżąca w połowie drogi między Łęczycą a Kutnem jest, podobnie jak pobliski Strzegocin, jedną z najstarszych wsi Ziemi Łęczyckiej. Pierwotnie należała do książąt łęczyckich, by z czasem stać się wsią szlachecką należącą do rodów: Grabskich, Wodzińskich i Kuczkowskich.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Wójcin

Cmentarz rzymskokatolicki w Wójcinie


Wójcin jest niewielką wsią na Pojezierzu Gnieźnieńskim, leżącą około 12 km na południe od Strzelna w pobliżu Wilczyna. Opodal kościoła parafialnego na skraju wsi znajduje się cmentarz grzebalny. W pobliżu ogrodzenia od strony drogi do Wilczyna wybudowano w 1900 roku bezstylowy grobowiec.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Wróblew

Cmentarz rzymskokatolicki we Wróblewie koło Sieradza


Wróblew jest niewielką wsią leżącą siedem kilometrów na zachód od Sieradza. Cmentarz rzymskokatolicki znajduje się przy samej trasie do Kalisza.

Po przekroczeniu bramy cmentarnej i przejściu kilku metrów można zobaczyć kościółek cmentarny. Jest to eklektyczna budowla pokaźnych, jak na wiejską nekropolię, rozmiarów. Do wnętrza prowadzą bogato rzeźbione w symbole religijne drzwi. Nad wejściem do budowli umieszczono tablicę z napisem: Kaplica Nałęcz- Nieniewskich.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Zadzim

Cmentarz rzymskokatolicki w Zadzimiu


Zadzim jest niewielką wsią położoną około 20 km na północ od Sieradza w kierunku Poddębic. Znajdują się tutaj dwa niezwykle ciekawe zabytki. Pierwszy z nich to późnorenesansowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Małgorzaty zbudowany w latach 1640-1642 przez dziedzica Otoka, Aleksandra Zalewskiego. Drugi to zespół pałacowo - dworski założony w poł. XVIII wieku przez pułkownika Wojsk Koronnych Karola Dąmbskiego. Na uwagę zasługują pobliskie Zygry z kościołem wzniesionym w 1809 roku z fundacji Ignacego Zaremby-Cieleckiego.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 10 z 11