Kronika

 

 

19 października 2007 r., Promocja II Tomu "Herbarza Szlachty Kaszubskiej" Pana Przemysława Pragerta

Dzięki życzliwości Pana Tomasza Żmuda-Trzebiatowskiego, właściciela Wydawnictwa "BiT", Prezes Związku Szlachty Polskiej miał przyjemność wzięcia udziału w promocji II tomu "Herbarza Szlachty Kaszubskiej" autorstwa Pana Przemysława Pragerta, która odbyła się w Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach - jednej z kaszubskich stolic.

"Herbarzowi Szlachty Kaszubskiej" od momentu opublikowania I tomu przed przeszło rokiem, towarzyszyło spore poruszenie w zarówno w kręgach badaczy, jak i samej szlachty kaszubskiej. Praca Pana Przemysława Pragerta jest z wielu względów wyjątkowa. To praca pionierska, praca prawdziwie benedyktyńska, w którą autor włożył wiele serca i trudu. Efekt jest zaiste imponujący i chwalebny. Najlepiej świadczy o tym ogromne zainteresowanie czytelników - szlachty kaszubskiej zamieszkującej terytorium Polski i Europy oraz płynące zewsząd podziękowania i słowa uznania oraz wdzięczności. Za symboliczne należy uznać, że Autor jest spokrewniony ze szlachtą kaszubską po kądzieli, a wydawcą Herbarza jest oficyna należąca do przedstawiciela jednego z najpotężniejszych rodów szlachty kaszubskiej - Żmuda-Trzebiatowskich. Można więc powiedzieć, że po dziesiątkach lat traktowania tematyki szlachty kaszubskiej po macoszemu - Kaszubi sami zabrali się do dzieła z doskonałym efektem.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także stali bywalcy, którzy w kręgach kaszubskiej szlachty oraz badaczy kaszubskiej heraldyki i genealogii stanowią pierwszy szereg - Pan Zdzisław Żmuda-Trzebiatowski - Sekretarz Rady Rodzin Trzebiatowskich, Pan dr Tomasz Rembalski z Muzeum Miasta Gdyni - znawca kaszubskiej genealogii, Pan Tomasz von Piechowski - pasjonat Kaszubszczyzny i znawca szlachty kaszubskiej.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17:00. Pomimo fatalnej aury pogodowej za oknem do kartuskiej biblioteki przybyło liczne grono słuchaczy. Wiele ciepłych słów o książce i jej Autorze powiedzieli zaproszeni Goście i wydawca. Sam Autor uraczył zebranych barwną opowieścią o meandrach kaszubskiej heraldyki i swoich przygodach podczas tworzenia Herbarza. Nadszedł czas na pytania, podczas których uczestnicy powtarzali często - "ile jeszcze będzie tomów i kiedy ukaże się następny". Wydawca, Pan Tomasz Żmuda-Trzebiatowski ku radości zebranych poinformował, że zamiast planowanego, ostatniego III tomu - będą jednak jeszcze dwa tomy - III i IV. Wynika to przede wszystkim z faktu bogactwa cennych informacji zebranych przez Autora podczas badań i w wyniku dużego odzewu czytelników. Drugim powodem jest wzrastająca objętość kolejnych tomów, która wręcz zmusza do rozłożenia pozostałego materiału na dwa tomy. Następny, trzeci tom ma się ukazać pod koniec 2008 r. Tom IV i ostatni będzie zawierał ostatnią część cyklu rozpoczętego w pierwszym oraz suplement.

Po części oficjalnej nadszedł czas na rozmowy kuluarowe oraz zdobycie autografu Autora. Biblioteka Główna Związku wzbogaciła się o egzemplarz Herbarza z autografem Autora i dedykacją. Herbarz cieszył się wielkim wzięciem. Przy okazji znaleźli się również nabywcy najnowszego "Verbum Nobile", których zainteresowały przede wszystkim wątki kaszubsko-szlacheckie najnowszego numeru. Miło było dowiedzieć się, że "Verbum" było oczekiwane i słyszeć podziękowania za kontynuację jego wydawania. Materiały promocyjne Związku rozeszły się w całości, co jest równie miłe i optymistyczne.

Ufamy, że promocję III tomu Herbarza Pana Przemysława Pragerta uda się zorganizować w siedzibie Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku. Tymczasem - dziękując za zaproszenie i miłe przyjęcie - życzymy Autorowi wiele wytrwałości, powodzenia i owocnej pracy nad kontynuacją jakże potrzebnego dzieła, a Wydawcy - potężnego nakładu i powodów do licznych wznowień. 

Marcin Michał Wiszowaty
Prezes Związku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com