Jedenastego grudnia 2017 r., po roku zmagania ze śmiertelną chorobą, zmarł Klas Lackschewitz, emerytowany kapitan marynarki wojennej RFN (Bundesmarine), ur. 1934 w Lipawie/Libau na Łotwie (w historycznej Kurlandii), a jednocześnie zasłużony genealog bałtycki, wieloletni archiwista Związku Rycerstwa Kurlandzkiego (Kurländische Ritterschaft).
Jego zasługą było umieszczenie w bałtyckich niemiecko-języcznych herbarzach i publikacjach, począwszy od r. 2004 obszernych genealogii wielu rodów niegdyś krzyżackich, które następnie weszły trwale do historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bądź to poprzez Inflanty Polskie, bądź drogą małżeństw z polsko-litewskimi domami szlacheckimi i spolonizowawszy się zapisały się chlubnie w historii Polski i Litwy. Genealogie polskich linii tych rodów były do tej pory często pominięte lub prawie nieznane. Byli to m.in:
Mohlowie, tu np. Anna, matka Emilii Plater
Neuhoff-Ley´owie, ziemianie na Polesiu
Broel-Platerowie i Plater-Zyberkowie, wśród nich dziesiątki uczestników walki o wolność i niepodległość Polski
Römerowie (Roemer), tu m.in. np. Tadeusz, ambasador rządu Wł. Sikorskiego w ZSRR
Rummel´owie, tu m.in. gen. Juliusz R., obrońca Warszawy we wrześniu 1939 r. i jego brat Karol słynny kawalerzysta
Taube, tu np. Anna, matka kompozytora Karola Szymanowskiego
Doenhoffowie, którzy wydali ze swego grona 13 senatorów Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Buttlarowie (Butler), spokrewnieni z Józefem Piłsudskim
Lüdinghausen-Wolffowie, tu wielu oficerów wojsk koronnych oraz wysokiej rangi duchownych.
W ostatnich latach poświecił się Klas Lackschewitz całkowicie projektowi opracowania (wraz z Andrzejem Prus Niewiadomskim) i opublikowania w postaci leksykonu zestawienia podwójnych losów, zarówno przesiedlonych w ramach paktu Ribbentrop – Mołotow ziemian Niemców (Inflantczyków) z państw bałtyckich na terytorium wcielonej do III Rzeszy zachodniej części Polski (tzw. „Reichsgau Wartheland” = okręg Warty) w charakterze powierników III Rzeszy, jak i wysiedlonych ze swych majątków 1939/1940 polskich ziemian, obejmującym ok. 650 majątków ziemskich.
Tomasz Lenczewski, Andrzej Prus-Niewiadomski (Warszawa - Berlin 13 XII 2017)
Jedenastego grudnia 2017 r., po roku zmaganiu z śmiertelną choroba, ÂÂÂÂÂÂÂÂ zmarł Klas Lackschewitz, emerytowany kapitan marynarki wojennej RFN (Bundesmarine), ur. ÂÂÂÂÂÂÂÂ 1934 w Lipawie/Libau na Łotwie (w historycznej Kurlandii), a jednocześnie zasłużony ÂÂÂÂÂÂÂÂ genealog bałtycki, wieloletni archiwista Związku Rycerstwa Kurlandzkiego (Kurländische ÂÂÂÂÂÂÂÂ Ritterschaft).
Jego zasługą było umieszczenie w bałtyckich niemiecko-języcznych herbarzach i publikacjach, począwszy od r. 2004 obszernych ÂÂÂÂÂÂÂÂ genealogii wielu rodów niegdyś krzyżackich, które następnie weszły ÂÂÂÂÂÂÂÂ trwale do historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bądź to poprzez ÂÂÂÂÂÂÂÂ Inflanty Polskie, bądź droga małżeństw z polsko-litewskimi domami ÂÂÂÂÂÂÂÂ szlacheckimi i spolonizowawszy się zapisały się chlubnie w historii ÂÂÂÂÂÂÂÂ Polski i Litwy. Genealogie polskich linii tych rodów były do tej ÂÂÂÂÂÂÂÂ pory często pominięte lub prawie nie nieznane. ÂÂÂÂÂÂÂÂ Byli to m.in:
Mohlowie,ÂÂÂÂÂÂÂÂ tuÂÂÂÂÂÂÂÂ np.ÂÂÂÂÂÂÂÂ Anna,ÂÂÂÂÂÂÂÂ matkaÂÂÂÂÂÂÂÂ EmiliiÂÂÂÂÂÂÂÂ Plater
Neuhoff-Ley´owie,ÂÂÂÂÂÂÂÂ ziemianieÂÂÂÂÂÂÂÂ naÂÂÂÂÂÂÂÂ Polesiu
Broel-Platerowie i Plater-Zyberkowie, wśród nich dziesiątki ÂÂÂÂÂÂÂÂ uczestników walki o wolność i niepodległość Polski
Römerowie (Roemer), tu m.in. np. Tadeusz, ambasador rządu Wł. ÂÂÂÂÂÂÂÂ Sikorskiego w ZSRR
Rummel´owie, tu ÂÂÂÂÂÂÂÂ m.in. gen. Juliusz R., obrońca Warszawy we wrześniu ÂÂÂÂÂÂÂÂ 1939 r. i jego brat Karol słynny kawalerzysta
Taube,ÂÂÂÂÂÂÂÂ tuÂÂÂÂÂÂÂÂ np.ÂÂÂÂÂÂÂÂ Anna,ÂÂÂÂÂÂÂÂ matkaÂÂÂÂÂÂÂÂ kompozytoraÂÂÂÂÂÂÂÂ KarolaÂÂÂÂÂÂÂÂ Szymanowskiego
Doenhoffowie, którzy wydali ze swego grona 13 senatorów ÂÂÂÂÂÂÂÂ Rzeczypospolitej Obojga Narodów
ButtlarowieÂÂÂÂÂÂÂÂ (Butler),ÂÂÂÂÂÂÂÂ spokrewnieniÂÂÂÂÂÂÂÂ zÂÂÂÂÂÂÂÂ JózefemÂÂÂÂÂÂÂÂ Piłsudskim
Lüdinghausen-Wolffowie, tu wielu oficerów wojsk koronnych oraz ÂÂÂÂÂÂÂÂ wysokiej rangi duchownych.
W ostatnich larach poświecił się Klas Lackschewitz całkowicie ÂÂÂÂÂÂÂÂ projektowi opracowania (wraz z Andrzejem Prus Niewiadomskim) i ÂÂÂÂÂÂÂÂ opublikowania w postaci leksykonu zastawienia podwójnych losów, ÂÂÂÂÂÂÂÂ zarówno przesiedlonych w ramach paktu Ribbentrop – Mołotow ziemian ÂÂÂÂÂÂÂÂ Niemców (Inflantczyków) z państw bałtyckich na terytorium wcielonej ÂÂÂÂÂÂÂÂ do III Rzeszy zachodniej części Polski (tzw. „Reichsgau Wartheland” ÂÂÂÂÂÂÂÂ = okręg Warty) w charakterze powierników III Rzeszy, jak i ÂÂÂÂÂÂÂÂ wysiedlonych ze swych majątków 1939/1940 polskich ziemian, ÂÂÂÂÂÂÂÂ obejmującym ok. 650 majątków ziemskich.
Tomasz Lenczewski, Andrzej Prus-Niewiadomski (Warszawa - Berlin 13 XII 2017)