ZSzP wobec wojny na Ukrainie

Szanowni Państwo.

Od pierwszego dnia inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na obszar niepodległej Ukrainy, z ogromnym niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń, które szybko nabrały charakteru wojny totalnej, niosącej ogromne zniszczenie i śmierć setkom ludzi, a z setek tysięcy uczyniły tułaczy.

W obecnej sytuacji, gdy Polska stała się pierwszą i naturalną przystanią bezpieczeństwa dla rzeszy uchodźców z Ukrainy, w pierwszej kolejności dla kobiet i dzieci, staramy się włączać w akcje niesienia pomocy w każdy możliwy sposób, na miarę naszych sił i możliwości, indywidualnie i w ramach organizacji pomocowych, w kraju i za granicą.

Ze względu na historyczne więzi rodzinne i utrwalone dziedzictwo kulturowe, w szeregach naszego stowarzyszenia zrzeszeni są także przedstawiciele rodów, których rodowód wywodzi się z obszarów pozostających w granicach obecnej Ukrainy. Dlatego też, nie sposób jest poprzestać tylko na słowach współczucia dla wszystkich dotkniętych tą wojną.

Poczuwamy się do moralnego obowiązku, aby jeśli będzie to konieczne, wesprzeć także wysiłki ratowania zagrożonych zniszczeniem zbiorów narodowego dziedzictwa, jednakowo cennych tak dla Ukrainy jak i Polski. W porozumieniu z Korporacją Akademicką “Sarmacja”, Związek Szlachty Polskiej zadeklarował gotowość pomocy w zabezpieczeniu akt Archiwum Państwowego we Lwowie, których losy w tej chwili są trudne do przewidzenia w związku z postępującą agresją okupanta.

Patrząc na pełną heroizmu postawę obywateli Ukrainy, którzy bez wahania podjęli walkę o swój kraj, pragniemy wyrazić słowa poparcia dla ich wysiłku. W geście solidarności łączymy się ze wszystkimi, którzy odważnie, z narażeniem życia odpierają kolejne, brutalne natarcia, będące pogwałceniem fundamentalnych norm cywilizacyjnych.

Zarząd Główny
Związku Szlachty Polskiej

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Zaproszenie na wystawę Myśliwskie Pasje Ziemian

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy zaprasza do odwiedzenia wystawy „Myśliwskie pasje ziemian” w dniach 23 kwietnia – 1 października 2023 r. tymi słowami:
„I właśnie do świata ziemiańskich pasji myśliwskich przeniesie zwiedzających najnowsza wystawa czasowa w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Do świata strzelb i poroży. Do świata myśliwych i zwierzyny leśnej. Będą mogli Państwo zobaczyć na niej całościowy przekrój tego świata. Zdobiące sale pałacu trofea (pochodzące ze znakomitej kolekcji Potockich z Łańcuta) pokażą, jakie zwierzęta stawały oko w oko z myśliwymi, a zarazem jak ważny był to element wyposażenia wielu ówczesnych rezydencji. Będzie okazja również przyjrzeć się wyposażeniu, bez którego myśliwi nie mogliby się obyć. Oprócz broni palnej i białej będą obecne inne nieodzowne narzędzia, takie jak sanie, z których polowano podczas zimowej aury, a także składana laska myśliwska z siedziskiem. Nie zabraknie rzecz jasna wspomnień i zapisków ziemian przywołujących te czasy oraz różnego rodzaju dokumentów, które pomogą zwiedzającym w poczuciu atmosfery leśnych ostępów dawnych czasów. To wszystko ma na celu ukazanie, jak wielkie znaczenie miały polowania na ziemiańskich dworach. Jak wielką były pasją.”

Więcej informacji znajdą Państwo:
https://www.dobrzyca-muzeum.pl/kartka.php?id=812

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Życzenia od redakcji Naszego Dziennika


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Wycieczka Związku Szlachty Polskiej na Białoruś (Polesie Prypeckie) – relacja z wyjazdu

W dniach 25-30 lipca 2013 roku odbyła się wycieczka Związku Szlachty Polskiej na Białoruś. Program wyjazdu przewidywał odwiedzenie szeregu miejscowości położonych na białoruskim Polesiu Prypeckim, które zapisały się w historii Polski, a także były związane z polskimi rodami zamieszkującymi niegdyś te tereny.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Więcej artykułów…
Strona 9 z 57