Szanowni Państwo.
Od pierwszego dnia inwazji wojsk Federacji Rosyjskiej na obszar niepodległej Ukrainy, z ogromnym niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń, które szybko nabrały charakteru wojny totalnej, niosącej ogromne zniszczenie i śmierć setkom ludzi, a z setek tysięcy uczyniły tułaczy.
W obecnej sytuacji, gdy Polska stała się pierwszą i naturalną przystanią bezpieczeństwa dla rzeszy uchodźców z Ukrainy, w pierwszej kolejności dla kobiet i dzieci, staramy się włączać w akcje niesienia pomocy w każdy możliwy sposób, na miarę naszych sił i możliwości, indywidualnie i w ramach organizacji pomocowych, w kraju i za granicą.
Ze względu na historyczne więzi rodzinne i utrwalone dziedzictwo kulturowe, w szeregach naszego stowarzyszenia zrzeszeni są także przedstawiciele rodów, których rodowód wywodzi się z obszarów pozostających w granicach obecnej Ukrainy. Dlatego też, nie sposób jest poprzestać tylko na słowach współczucia dla wszystkich dotkniętych tą wojną.
Poczuwamy się do moralnego obowiązku, aby jeśli będzie to konieczne, wesprzeć także wysiłki ratowania zagrożonych zniszczeniem zbiorów narodowego dziedzictwa, jednakowo cennych tak dla Ukrainy jak i Polski. W porozumieniu z Korporacją Akademicką “Sarmacja”, Związek Szlachty Polskiej zadeklarował gotowość pomocy w zabezpieczeniu akt Archiwum Państwowego we Lwowie, których losy w tej chwili są trudne do przewidzenia w związku z postępującą agresją okupanta.
Patrząc na pełną heroizmu postawę obywateli Ukrainy, którzy bez wahania podjęli walkę o swój kraj, pragniemy wyrazić słowa poparcia dla ich wysiłku. W geście solidarności łączymy się ze wszystkimi, którzy odważnie, z narażeniem życia odpierają kolejne, brutalne natarcia, będące pogwałceniem fundamentalnych norm cywilizacyjnych.
Zarząd Główny
Związku Szlachty Polskiej