Ta strona jest już nieaktualna. Zapraszamy na naszą nową stronę pod adresem szlachta.org.

Zmarł książę Filip, książę Edynburga


Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Księcia Filipa, małżonka brytyjskiej królowej Elżbiety II. Książę Edynburga zmarł dzisiaj nad ranem w wieku 99 lat w zamku Windsor, o czym poinformowała sama królowa, a informację potwierdził Pałac Buckingham.

W roku 2017 para królewska obchodziła 70 rocznicę ślubu.

W komunikatach prasowych jakie obiegły światowe media, podkreśla się ogromne oddanie i lojalność z jaką książę Filip pełnił swoją rolę królewskiego małżonka, głowy rodziny królewskiej, patrona blisko 800 organizacji charytatywnych, których działalność skupia się na ochronie środowiska, edukacji młodzieży, doskonaleniu zawodowym i promowaniu sportowego modelu życia. Żegnając zmarłego księcia Edynburga, pragniemy przypomnieć, że z Polską łączyły go nie tylko sentymenty, ale i więzy rodzinne, a to za sprawą jego prababki, Julii księżnej Battenberg. Urodzona w Warszawie, hrabianka Julia Teresa Salomea von Hauke poślubiła księcia Aleksandra von Hessen-Darmstadt. Ich małżeństwo dało początek młodszej linii wielkoksiążęcej rodziny Battenberg, która za sprawą ich potomków weszła w relacje z brytyjską rodziną królewską, co w konsekwencji spowodowało zmianę nazwiska na bardziej angielsko brzmiące Mountbatten.

Książę Filip kilkakrotnie odwiedził Polskę . W roku 1975 w Sopocie inaugurował i brał udział w Mistrzostwach Europy w Powożeniu, był także w Białowieży i w Warszawie. Książę wziął udział w powtórnym pogrzebie generała Władysława Sikorskiego w 1993 roku w Krakowie, a w czasie oficjalnej wizyty towarzysząc królowej Elżbiecie odwiedził w marcu 1996 roku Warszawę, gdzie oboje byli podejmowani w Pałacu Prezydenckim przez ówczesnego Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego wraz z małżonką. Książę Filip miał także okazję spotkać się w maju 1980 roku z Janem Pawłem II, któremu wraz z królową Elżbietą złożyli wizytę w Watykanie, w niespełna dwa lata po jego wyborze na Stolicę Piotrową.

W tym trudnym dla brytyjskiej Rodziny Królewskiej czasie żałoby pragniemy w imieniu własnym oraz wszystkich członków Związku Szlachty Polskiej wyrazić nasze szczere wyrazy współczucia i wsparcia -

Zarząd Główny

+ Requiescat in Pace +

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

1-2 października 2011 r., przedstawiciele ZSzP na obchodach 150-lecia manifestacji patriotyczno-religijnej w Horodle

W dniach 1-2 października 2011 r. w Horodle odbyły się obchody 150-lecia manifestacji patriotyczno-religijnej oraz usypania kopca w rocznicę Unii Horodelskiej. W obchodach rocznicowych udział wzięli przedstawiciele Zarządu Głównego ZSzP w osobach pp. Henryka Grocholskiego – Prezesa ZG ZSzP oraz Michała Niemirowicza-Szczytta – Członka ZG ZSzP. Panu Henrykowi Grocholskiemu towarzyszyła jego narzeczona p. Maja Będkowska.

W uroczystościach uczestniczyli również m.in. pp. Andrzej Krzyżanowski – Marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego oraz Michał Kwilecki – wicekanclerz Senatu SPSW (reprezentujący także ZSzP i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie).

W pierwszym dniu obchodów zaproszeni goście mieli możliwość wzięcia udziału w uroczystej sesji Rady Gminy Horodło. Sesję poprzedziła część artystyczna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół w Horodle. Na zakończenie zebrani mogli wysłuchać m.in. wykładu o. prof. Leona Dyczewskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poświęconego pamięci zbiorowej – jej znaczeniu i roli, oraz referatu dr Andrzeja Wasilewskiego na temat znaczenia wydarzeń i pamięci historycznej dla turystyki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

TVP3 - ROZMOWA DNIA: DR ŁUKASZ LUBICZ-ŁAPIŃSKI, 19.08.2016

http://bialystok.tvp.pl/26617148/dr-lukasz-lubiczlapinski-19082016

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Życzenia wielkanocne AD 2021


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Więcej artykułów…
Strona 15 z 60