Wesołą nowinę bracia słuchajcie, Niebieską Dziecinę ze mną witajcie.

Niechaj ta Wesoła Nowina o narodzinach Zbawiciela świata napełnia nasze serca ufnością w Boże miłosierdzie, dodaje sił w pokonywaniu trudów dnia codziennego i umacnia nadzieję na dobrą zmianę – nie tylko w naszym życiu osobistym, ale i w życiu całej naszej narodowej wspólnoty.

Wszystkim Członkom Związku Szlachty Polskiej oraz ich Rodzinom, a także wszystkim naszym Sympatykom życzymy błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2016.

Zarząd Główny ZSzP

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

GLORIA IN EXCELSIS DEO

ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

bozenarodzenie2017

Wszystkim Członkom Związku Szlachty Polskiej, ich Rodzinom, a także wszystkim Sympatykom naszego Stowarzyszenia życzymy zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz błogosławieństwa Bożego i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2017

Zarząd Główny
Związku Szlachty Polskiej

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Śp. Klas Lackschewitz

Jedenastego grudnia 2017 r., po roku zmagania ze śmiertelną chorobą, zmarł Klas Lackschewitz, emerytowany kapitan marynarki wojennej RFN (Bundesmarine), ur. 1934 w Lipawie/Libau na Łotwie (w historycznej Kurlandii), a jednocześnie zasłużony genealog bałtycki, wieloletni archiwista Związku Rycerstwa Kurlandzkiego (Kurländische Ritterschaft).

Jego zasługą było umieszczenie w bałtyckich niemiecko-języcznych herbarzach i publikacjach, począwszy od r. 2004 obszernych genealogii wielu rodów niegdyś krzyżackich, które następnie weszły trwale do historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bądź to poprzez Inflanty Polskie, bądź drogą małżeństw z polsko-litewskimi domami szlacheckimi i spolonizowawszy się zapisały się chlubnie w historii Polski i Litwy. Genealogie polskich linii tych rodów były do tej pory często pominięte lub prawie nieznane. Byli to m.in:

Mohlowie, tu np. Anna, matka Emilii Plater
Neuhoff-Ley´owie, ziemianie na Polesiu
Broel-Platerowie i Plater-Zyberkowie, wśród nich dziesiątki uczestników walki o wolność i niepodległość Polski
Römerowie (Roemer), tu m.in. np. Tadeusz, ambasador rządu Wł. Sikorskiego w ZSRR
Rummel´owie, tu m.in. gen. Juliusz R., obrońca Warszawy we wrześniu 1939 r. i jego brat Karol słynny kawalerzysta
Taube, tu np. Anna, matka kompozytora Karola Szymanowskiego
Doenhoffowie, którzy wydali ze swego grona 13 senatorów Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Buttlarowie (Butler), spokrewnieni z Józefem Piłsudskim
Lüdinghausen-Wolffowie, tu wielu oficerów wojsk koronnych oraz wysokiej rangi duchownych.

W ostatnich latach poświecił się Klas Lackschewitz całkowicie projektowi opracowania (wraz z Andrzejem Prus Niewiadomskim) i opublikowania w postaci leksykonu zestawienia podwójnych losów, zarówno przesiedlonych w ramach paktu Ribbentrop – Mołotow ziemian Niemców (Inflantczyków) z państw bałtyckich na terytorium wcielonej do III Rzeszy zachodniej części Polski (tzw. „Reichsgau Wartheland” = okręg Warty) w charakterze powierników III Rzeszy, jak i wysiedlonych ze swych majątków 1939/1940 polskich ziemian, obejmującym ok. 650 majątków ziemskich.

Tomasz Lenczewski, Andrzej Prus-Niewiadomski (Warszawa - Berlin 13 XII 2017)

Jedenastego grudnia 2017 r., po roku zmaganiu z śmiertelną choroba,  zmarł Klas Lackschewitz, emerytowany kapitan marynarki wojennej RFN (Bundesmarine), ur.  1934 w Lipawie/Libau na Łotwie (w historycznej Kurlandii), a jednocześnie zasłużony  genealog bałtycki, wieloletni archiwista Związku Rycerstwa Kurlandzkiego (Kurländische  Ritterschaft).

Jego zasługą było umieszczenie w bałtyckich niemiecko-języcznych herbarzach i publikacjach, począwszy od r. 2004 obszernych  genealogii wielu rodów niegdyś krzyżackich, które następnie weszły  trwale do historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, bądź to poprzez  Inflanty Polskie, bądź droga małżeństw z polsko-litewskimi domami  szlacheckimi i spolonizowawszy się zapisały się chlubnie w historii  Polski i Litwy. Genealogie polskich linii tych rodów były do tej  pory często pominięte lub prawie nie nieznane.  Byli to m.in:

Mohlowie, tu np. Anna, matka Emilii Plater
Neuhoff-Ley´owie, ziemianie na Polesiu
Broel-Platerowie i Plater-Zyberkowie, wśród nich dziesiątki  uczestników walki o wolność i niepodległość Polski
Römerowie (Roemer), tu m.in. np. Tadeusz, ambasador rządu Wł.  Sikorskiego w ZSRR
Rummel´owie, tu  m.in. gen. Juliusz R., obrońca Warszawy we wrześniu  1939 r. i jego brat Karol słynny kawalerzysta
Taube, tu np. Anna, matka kompozytora Karola Szymanowskiego
Doenhoffowie, którzy wydali ze swego grona 13 senatorów  Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Buttlarowie (Butler), spokrewnieni z Józefem Piłsudskim
Lüdinghausen-Wolffowie, tu wielu oficerów wojsk koronnych oraz  wysokiej rangi duchownych.

W ostatnich larach poświecił się Klas Lackschewitz całkowicie  projektowi opracowania (wraz z Andrzejem Prus Niewiadomskim) i  opublikowania w postaci leksykonu zastawienia podwójnych losów,  zarówno przesiedlonych w ramach paktu Ribbentrop – Mołotow ziemian  Niemców (Inflantczyków) z państw bałtyckich na terytorium wcielonej  do III Rzeszy zachodniej części Polski (tzw. „Reichsgau Wartheland”  = okręg Warty) w charakterze powierników III Rzeszy, jak i  wysiedlonych ze swych majątków 1939/1940 polskich ziemian,  obejmującym ok. 650 majątków ziemskich.


Tomasz Lenczewski, Andrzej Prus-Niewiadomski (Warszawa - Berlin 13 XII 2017)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Chopin en Vacances 22 lipca 2018

W dniu 22 lipca 2018 roku w Radzikach Dużych w pięknej scenerii ruin zamku odbył się koncert z cyklu Chopin en Vacances '2018 organizowanego przez Prezesa Związku Szlachty Polskiej Michała Korsaka przy patronacie honorowym ZSzP.

Poniżej relacje w TVP Bydgoszcz 

http://bydgoszcz.tvp.pl/38187608/chopin-na-wakacjach-mlodzi-pianisci-zagrali-na-zamku

oraz w TVP Info w 10 minucie Teleexpressu Extra

https://www.tvp.info/37916271/23072018-1715

Specjalne podziękowania dla Wójta Gminy Wąpielsk Pana Dariusza Górskiego oraz Dyrektora Szkoły Muzycznej I-go Stopnia w ZS Nr 5 im. księdza Jana Twardowskiego w Rypinie Pana Jarosława Tomkowskiego za poświęcenie swojego czasu i sił oraz wspaniałą współpracę. Pragniemy również podziękować Pani Profesor Bożenie Kolasińskiej ze Szkoły Muzycznej II-go Stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie za szczególną pomoc przy organizowaniu koncertów i za serce.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Więcej artykułów…
Strona 5 z 59