Kronika

 

Promocja wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego

Promocja wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego


15 marca 2002 r. w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbyła się promocja wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego (1899-1980) pt. "Ziemia, której już nie zobaczysz". Organizatorami spotkania byli:  Związek Szlachty Polskiej i Koło Nałęczów.

Promocja wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego



Punktualnie o godzinie 18.00 w Dworku Sierakowskich rozpoczęła się prelekcja Stanisława Jana Rostworowskiego z Warszawy - bratanka Andrzeja, autora bezcennych dla lektury przypisów, prezesa Koła Nałęczów. W barwnej formie, wzbogacając wystąpienie licznymi anegdotami i szczegółami na temat rodziny Rostworowskich herbu Nałęcz prelegent zaprezentował książkę, jej historię i autora. Przypomniał również, że miesiąc wcześniej wspomnienia zostały ogłoszone przez dziennik "Rzeczpospolita" książką tygodnia.
   

Po blisko godzinnym, ciekawym wystąpieniu przyszła kolej na dyskusję. Obecni goście, zaproszeni przez Związek Szlachty Polskiej oraz Koło Nałęczów zadawali pytania, dziękowali za interesujące wystąpienie. Po części oficjalnej przyszedł czas na prywatne rozmowy. Zainteresowani pozycją mogli nabyć ją po promocyjnej cenie.

Promocja wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego



Z posłowia Andrzeja Garlickiego: „W Polsce Ludowej wspomnienia kresowe były rzadkością. Zarówno władze polityczne, jak i ich organ – cenzura – konsekwentnie dążyły do tego, aby tę część polskiej tradycji pokrył pył zapomnienia. (...) Wspomnienia ziemian dotyczą społeczności nieistniejącej już od ponad pół wieku. To przydaje im szczególnej wartości. Tom wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego wzbogaca naszą wiedzę o dziejach polskiego ziemiaństwa. Wiele w nim interesujących relacji i faktów, jak choćby fragment opisujący Zakład oo. Jezuitów w Chyrowie, który odegrał bardzo ważną rolę w kształtowaniu inteligencji polskiej. Dodatkowym walorem tych wspomnień jest niewątpliwy talent literacki autora. Pochodził wszak z rodu, który wydał m.in. Karola Huberta Rostworowskiego (...). Uważna lektura opracowanych przez Stanisława Jana Rostworowskiego przypisów pozwoli zrozumieć, jak wiele utalentowanych ludzi przewinęło się przez dzieciństwo i młodość autora wspomnień”.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com