Kronika

 

30 maja - 4 czerwca 2007, Wyprawa delegacji Oddziału Związku Szlachty Polskiej na Litwę

W dniach 30 maja - 4 czerwca 2007 r. na zaproszenie Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej przebywała na Litwie delegacja Oddziału Wrocławskiego ZSzP.
W skład delegacji wchodzili: zaproszony gość p. Ryszard Kwiatkiewicz - prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego z żoną (sekretarzem PTZ), p. Mieczysław Kopeć - prezes Oddziału ZSzP we Wrocławiu, p. Ilona Sapińska - Członek Komisji Rewizyjnej Oddziału, p. Andrzej Kożuchowski - Członek Zarządu Oddziału z żoną, p. Kazimierz Romanowski Członek ZSzP i wiceprezes PTZ oraz Ryszard Lubicz-Woyciechowski Członek ZSzP.
Pierwszego dnia pobytu przebywaliśmy w Kownie, gdzie gościli nas tamtejsi członkowie KZSzL z jego prezesem p. Ryszardem Kluczyńskim. Oddział liczy 800 osób. Zwiedzaliśmy Kowno oprowadzani przez prezesa i kilka osób z Zarządu. W południe zaproszono nas do stylowej restauracji na Starówce, gdzie podano nam wystawny obiad. Były przemówienia i toasty w bardzo życzliwym tonie.
Wieczorem zaproszono nas do Ratusza, gdzie weszliśmy ceremonialnie na salę posiedzeń przy hejnale i brawach zgromadzonych członków KZSzL (kilkadziesiąt osób). Po przemówieniu prezesa Kluczyńskiego, na które prezes Kopeć odpowiedział, nastąpiła prezentacja zgromadzonych z podaniem nazwisk i herbów a potem bankiet w sąsiedniej sali i rozmowy indywidualne.
Kolejny dzień pobytu zaczęliśmy od zwiedzania pałacu Tyszkiewiczów w Wace Trockiej - oficjalnej siedzibie KZSzL.

Pałac ten został przekazany organizacji przez rząd litewski, za zgodą poprzednich właścicieli, którzy często go odwiedzają przyjmowani gościnnie. Trafiliśmy tam na doroczne święto "Szlachta na koniach". Obejrzeliśmy popisy jazdy konnej w wykonaniu zgromadzonych w ogrodzie pałacowym, a następnie zaproszono nas na przyjęcie do udekorowanej fotografiami z życia Tyszkiewiczów sali. Stoły uginały się od jadła i napojów.

Po przyjęciu odbyła się w sąsiedniej sali miła uroczystość nadania prezesowi Kopciowi członkostwa KZSzL (jego przodkowie wywodzą się z Litwy gdzie piastowali w Rzeczypospolitej Obojga Narodów wysokie urzędy. Otrzymał on nr 2290 na liście członków KZSzL i ozdobny dyplom. Wszystko to odbyło się przy rzęsistych oklaskach kilkuset obecnych osób i wręczaniu kwiatów. Ceremonii dokonał Vadas (prezes) Kęstutis Ignatavicius w towarzystwie pani Kanclerz Związku i prezesa Oddziału Wileńskiego R. Ragauskasa. Po tej uroczystości odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu młodzieży. Tego dnia zwiedziliśmy jeszcze zamek w Trokach i zjedliśmy "kibiny' narodową potrawę karaimską (Troki są centrum Karaimów).

Następnego dnia zwiedzaliśmy Wilno. Rano byliśmy na mszy św. w kościele św. św. Piotra i  Pawła. Następnie pojechaliśmy na cmentarz na Rossie składając hołd matce i sercu Marszałka. Oczywiście odwiedziliśmy Ostrą Bramę, gdzie modliliśmy się przy cudownym Obrazie. Obejrzeliśmy też Katedrę z grobem św. Kazimierza i budujący się pałac Wielkich Książąt. 

A wieczorem znowu bankiet zorganizowany przez Oddział Wileński KZSzL tym razem ludowym lokalu. Nastąpiły kolejne przemówienia i wymiana upominków. 

Cały pobyt był miły, sympatyczny, pełen deklaracji o przyjaźni polsko-litewskiej dwóch krajów, które są znowu w jednym organizmie państwowym - Unii Europejskiej.


Mieczysław Kopeć h. Kroje
Prezes
Oddziału ZSzP we Wrocławiu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com