Kronika

 

8 czerwca 2007 r., Obchody 550-lecia przejęcia zamku malborskiego przez Jego Królewską Wysokość Kazimierza Jagiellończyka

550 Rocznica przejęcia zamku w Malborku przez Króla Kazimierza IV Jagiellończyka
i wernisaż wystawy
"Imagines Potestatis. Insygnia i znaki władzy w Królestwie Polskim 
i Zakonie Niemieckim"

Malbork. 8 lipca 2007 r.

Na zaproszenie Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku pana Mariusza Mierzwińskiego delegacja Związku Szlachty Polskiej z Kujaw, Pan Andrzej Bogucki h. Awdaniec wraz z Białogłowami: żoną Urszulą i córką Anną, uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych i kulturalnych dnia 8 czerwca 2007 r. dokładnie w 550. Rocznicę przejęcia zamku malborskiego przez polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka w 1457 r. 

Tym samym zakończony został trwający 148 lat okres panowania w Malborku wielkich mistrzów Zakonu Niemieckiego (krzyżackiego). Polacy przejęli panowanie nad Zamkiem w Malborku na ponad 300 lat, do 1772 r. Na zamku w Malborku mieściło się starostwo polskie, przebywali królowie polscy. 

W uroczystościach uczestniczyli m.in. ambasadorowie i ich przedstawiciele z Norwegii i Szwecji, Senator RP Maciej Płażyński, Wicemarszałek Senatu RP, Poseł RP Tadeusz Cymański, władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawiciele kultury i nauki, młodzież szkolna i bractwa rycerskie oraz wielu znakomitych gości. Wśród nich: ks. dr Bruno Platter OT - aktualny Wielki Mistrz Zakonu Niemieckiego (Krzyżackiego), który ma swoją siedzibę w Wiedniu. Odczytano specjalny list do uczestników i organizatorów od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Lecha Kaczyńskiego. 

Uroczystości stanowiły tło dla otwarcia wystawy pt.: "Imagines Potestatis. Insygnia i znaki władzy w Królestwie Polskim i Zakonie Niemieckim". Wystawa będzie otwarta do 30 września 2007 r. Jest to największa impreza na Zamku w Malborku po 1945 roku. Wspaniałe eksponaty. Wydano drukiem pięknie udokumentowany, ponad 500-stronicowy katalog wystawy, pod red. Janusza Trupinda wzbogacony o artykuły naukowe. Oczywiście nabyliśmy do naszych zbiorów ten wydawniczy rarytas.
Na zamku zorganizowana została też piękna inscenizacja wjazdu króla Kazimierza Jagiellończyka z orszakiem i rycerstwem polskim na Zamek. W przejściu do Zamku uczestniczyliśmy jako delegacja Związku Szlachty Polskiej. Reprezentant Związku, dr Andrzej Bogucki miał zaszczyt przeprowadzić rozmowę z ks. dr. Bruno Platterem, OT - Wielkim Mistrzem Zakonu Niemieckiego. Warto również odnotować uroczyste otwarcie po wieloletnim remoncie Wielkiego Refektarza Zamku.

Po uroczystościach odbyło się przyjęcie w ogrodzie wielkich mistrzów. Wracaliśmy do Bydgoszczy szlakiem krzyżackich twierdz, przez Chełmno, Grudziądz, Kwidzyn, Sztum, Tczew i Gniew. W Piasecznie u stóp Matki Boskiej Pomorskiej pomodliliśmy się za powodzenie naszej wyprawy.

 

Andrzej Bogucki h. Awdaniec
Reprezentant Regionalny ZSzP w Bydgoszczy

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com